› bieżące
19:00 / 03.10.2013

10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku

10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku

fot. nadesłane

W dniu 26 września 2013 roku w Jegłowniku obchodzono Jubileusz 10 – lecia Środowiskowego Domu Samopomocy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku.

Część oficjalną uroczystości, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury poprowadziła Pani Marzena Lipińska – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, która po powitaniu zgromadzonych gości poprosiła o zabranie głosu Panią Annę Szyszka - Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej. Jubileusz 10-lecia istnienia to wyjątkowa okazja by powspominać. Pani Prezes przedstawiła rys historyczny powołania do życia placówki, fundamentem której był opracowany i koordynowany przez Nią projekt pod nazwą „Od izolacji do integracji – aktywizowanie i usamodzielnianie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich rodzin”. Projekt, który zyskał wówczas wysoką ocenę Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, realizowany był od września do grudnia 2003 roku i stał się podstawą do dalszej pracy. W swoim przemówieniu Pani Prezes podkreśliła znaczenie istnienia Środowiskowych Domów Samopomocy dla osób niepełnosprawnych, dla których niejednokrotnie, są one jedynym oknem na świat. Zwróciła uwagę na konieczność znalezienia dodatkowego obiektu, w celu utworzenia filii Domu, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie społeczne.

Nie zabrakło również podziękowań dla osób, które przyczyniły się do powstania jak również dalszego funkcjonowania Domu. Pani Prezes podkreśliła szczególne zaangażowanie oraz przychylność ówczesnego wójta Gminy Gronowo Elbląskie – Aleksandra Lewickiego, V-ce Wójta- Marka Karaszewskiego oraz Bogdana Gagata- mieszkańca wsi Jegłownik, który jako ojciec niepełnosprawnej dziewczynki zwrócił się z prośbą o pomoc dotyczącą wsparcia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu gminy. Po wystąpieniu Pani Prezes, głos zabrali także gospodarze gmin Gronowo Elbląskie i Markusy. Wójt gminy Gronowo Elbląskie – Marcin Ślęzak w ciepłych słowach wypowiedział się na temat dziesięcioletniej działalności placówki, jej pracowników oraz uczestników organizowanych w niej zajęć.

Zapewnił, iż jego obowiązkiem i powinnością, ale również ogromną przyjemnością, jest wspieranie funkcjonowania placówki. Z kolei Wójt Gminy Markusy – Wacław Wielesik przyjechał na uroczystość z gotową już umową na bezpłatne użyczenie na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy dwóch działek gruntowych w miejscowości Rachowo w gminie Markusy, na których docelowo ma być prowadzona pracownia ogrodniczo – sadownicza.

Jubileuszowe życzenia oraz pamiątkowe upominki wręczyli także przedstawiciele Środowiskowych Domów Samopomocy z Susza, Rzecznej, Górowa Iławeckiego, Kwietniewa, Pieniężna, Elbląga oraz przyjaciele placówki. Po części oficjalnej przyszedł czas na rozrywkę. W dobry nastrój wprawili zebranych gości, uczestnicy ŚDS w Jegłowniku, którzy zaprezentowali się w krótkim programie artystycznym, przygotowanym na zajęciach z muzykoterapii, prowadzonych przez Andrzeja Bieńkowskiego.

Kolejnym punktem uroczystości była zabawa taneczna z udziałem wszystkich gości. Na zakończenie uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku w podziękowaniu za przybycie wręczyli gościom własnoręcznie wykonane prezenty, a uczestnikom zaprzyjaźnionych Domów upominki pozyskane od Sponsorów.

Katarzyna Jurewicz
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%