› bieżące
11:14 / 07.04.2014

10 najatrakcyjniejszych branż na rynku pracy. Czy elbląskie szkoły i uczelnie kształcą w tych kierunkach?

10 najatrakcyjniejszych branż na rynku pracy. Czy elbląskie szkoły i uczelnie kształcą w tych kierunkach?

Według badań Randstad Award 2014 motoryzacja, energetyka i ciepłownictwo oraz elektrotechnika zajmują trzy pierwsze miejsca pod względem najbardziej atrakcyjnych branż na rynku. Czy elbląskie szkoły i uczelnie przygotowują specjalistów w tych branżach?

To nie informatyka ani pedagogika są branżami atrakcyjnymi. To, prócz wymienionych trzech pierwszych miejsc, również branże takie, jak surowce i paliwa, rozrywka, inżynieria mechaniczna, przemysł spożywczy, farmaceutyki i kosmetyki, przemysł ciężko oraz przemysł drzewny i papierniczy. Co łączy je wszystkie? Według badań to właśnie w nich najłatwiej o awans i duże pieniądze. Okupione jest to ciężką pracą, jednak firmy specjalizujące się w tych branżach najczęściej bardzo dbają o swoich pracowników.

Duże pieniądze i szybki awans to, wbrew pozorom, nie są najważniejsze cechy tych branż według ankietowanych. W branży motoryzacyjnej cenią sobie oni silne kierownictwo, wysokiej jakości szkolenia oraz duże możliwości rozwoju zawodowego oferowanego na przyszłość.

Pytanie, jakie można sobie zadać jest proste: – czy elbląskie szkoły średnie oraz uczelnie wyższe kształcą w kierunkach po których absolwenci będą mogli znaleźć pracę w tych branżach? Sprawdziliśmy to. Okazuje się, że mamy świetną ofertę edukacyjną, przystosowaną do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Zacznijmy od Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ta elbląska uczelnia, od wielu lat zgarniająca coraz to większą ilość nagród za jakość nauczania, oferuje kierunki takie, jak budownictwo lub mechanika i budowa maszyn. Jak łatwo można zauważyć – oba z nich gwarantują pracę w najbardziej atrakcyjnych branżach według Randstad Award 2014.

Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu kształci specjalistów dosłownie we wszystkich branżach. Większość z tych osób ma zapewnioną pracę już na etapie nauki. I tak naprawdę nie ma się co dziwić. W momencie, kiedy rynek pracy jest zalewany absolwentami szkół wyższych (filologia, pedagogika, psychologia itd.) zaczyna brakować specjalistów, inżynierów. Brakuje elektryków, mechaników, stolarzy. We wszystkich tych zawodach kształci CKP.

Wśród szkół średnich warto wspomnieć o Zespole Szkół Mechanicznych. Patrząc na ranking oraz na zawody, w jakich kształci ta szkoła można śmiało stwierdzić, że absolwenci znajdą pracę właśnie w najatrakcyjniejszych branżach na rynku.

To oczywiście nie wszystkie szkoły i uczelnie, które mają dostosowaną ofertę do aktualnego rynku pracy. Każda ze szkół pragnie przyciągnąć jak największą ilość uczniów i „wypuścić” ich jako najlepiej wykwalifikowane osoby, gotowe do podjęcia pracy w nowych zawodach. Więc nie pozostaje nic innego, jak tylko się uczyć, prawda?

6
3
oceń tekst 9 głosów 67%