› poradnik
14:35 / 02.02.2018

10 szalonych (lecz prawdziwych) faktów o naturalnych olejkach

10 szalonych (lecz prawdziwych) faktów o naturalnych olejkach

Oleje zna i stosuje każdy. Słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek – jednak olejki (przede wszystkim te naturalne) maja jeszcze jedno, mniej znane i zaskakujące oblicze. Oto garść faktów o naturalnych olejkach, które okazują się bardzo pomocne w życiu.

1. Naturalne olejki wybielają zęby – wystarczy ssać regularnie olej kokosowy, który w dodatku dezynfekuje jamę ustną.

2. Olejki jako jedyne naturalne substancje są w stanie poprawić stan cebulek włosów – to ich najważniejsza i najwspanialsza cecha. Regularnie wykonywane olejowanie włosów jest w stanie zregenerować włos od samej cebulki, oraz pobudzić do pracy nawet te od lat uśpione. Dzięki temu włosy rosną szybciej i..,.gęściej.

3. Oleje odchudzają! Zwłaszcza jeden, „biały kruk” wśród olejów, czyli olejek kokosowy: przyspiesza metabolizm i przemianę materii.

4. Istnieją olejki, które są „jak druga skóra”. Olejek jojoba zawiera skwalan, czyli składnik ludzkiej skóry. Z tego względu jest on w stanie zarówno zmniejszyć poziom sebum/łojotok na tłustej skórze, jak i odbudować go w przypadku suchej skóry.

5. Istnieje wosk, który udaje olej – jest nim wspomniany wcześniej olejek jojoba. Wygląda jak olej, ale zawiera estry woskowe.

6. Jeden z olejków działa na słonie niczym kocimiętka na koty – to niezwykłe, ale słonie są w stanie przejść dziesiątki kilometrów dla zdobycia miąższu i pestek z owoców maruli. Co więcej – po zjedzeniu miąższ fermentuje w ich brzuchach i słonie są w stanie… upojenia alkoholowego.

7. Olejki do włosów wybiera się na zasadzie porowatości. Czym jest porowatość włosów? To nic innego jak ich rodzaj – czyli wygląd, stopień zniszczenia, kondycja i… potrzeby. Każdy rodzaj włosa wymaga bowiem innej pielęgnacji i innych olejków.

8. Olej kokosowy napusza włosy – to zaskakujące, ale zachowuje się on dosyć „nieprzyzwoicie” na włosach innych niż niskoporowate.

9. Do wyprodukowania 1 litra olejku arganowego potrzeba aż 35 kg owoców arganii żelaznej. Dlatego właśnie olej ten bywa tak kosztowny.

10. Już sama  produkcja oleju arganowego jest zaskakująca: twarde orzechy ciężko otworzyć więc zbiera się je gdy są „zmiękczone”, czyli... wyplute lub wydalone przez kozy.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%