› dzieci i rodzina
08:58 / 13.06.2017

11-letnia elblążanka odznaczona przez Andrzeja Dudę prezydenta RP

11-letnia elblążanka odznaczona przez Andrzeja Dudę prezydenta RP

fot. rzysztof Sitkowski//Kancelaria Prezydenta RP

Wczoraj (12.06) prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Antoninę Martuszewską, 11-letnią uczennicę z Elbląga Medalem za Ofiarność i Odwagę. Uratowała życie swojej siostrze, która uległa wypadkowi drogowemu. Wydostała też z wraku brata. Współpracowała z ochotnikami, by przenieść siostrę i młodszego braciszka w bezpieczne miejsce. Informowała także służby i rodzinę o istotnych szczegółach.

Bohaterowie to nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci. Do nich należy elblążanka Tosia Martuszewska, już odznaczona medalem Młody Bohater (pisaliśmy o tym), a wczoraj „dorosłym” Medalem za Ofiarność i Odwagę przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP.

Przypomnijmy: dziewczynka zachowała zimną krew i udzieliła skutecznie pomocy rannemu rodzeństwu, poszkodowanemu w wypadku. Jak podaje komunikat organizatora akcji „Młody Bohater" - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji:

(...) stabilizowała kręgosłup szyjny i udrażniała górne drogi oddechowe nastolatce, by ta nie udusiła się pod naporem masy własnego ciała oraz zabezpieczyła ją termicznie – dzięki temu uratowała siostrze życie.

Postawa dziewczynki nie jest przypadkiem. Tosia ukończyła szkolenie dotyczące Indywidualnych Technik Ratunkowych (Konwencja STCW SOLAS dotycząca ratowania życia na morzu) i Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej (Ustawa o Ratownictwie Medycznym). Zajęcia były prowadzone przez praktyków, między innymi ze Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego i Policji.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%