› bieżące
12:00 / 31.07.2015

12 kresek na termometrze. Kto ukradł lato?

12 kresek na termometrze. Kto ukradł lato?

fot. Bartłomiej Ryś

Pogoda za oknem? Pozostawmy to bez komentarza. Zimno, deszcz, chmury – tak w skrócie możemy podsumować tegoroczne lato. Czy nie ma już szans na prawdziwe upały? Czy warto jeszcze planować urlop nad polskim morzem? Na te i inne pytania odpowiadamy wspólnie z Info Meteo WM – Elbląg.

Od maja br. mieliśmy tylko JEDEN dzień z temperaturą powyżej 31°C w cieniu oraz sześć, kiedy to termometry pokazały 29 kresek. Mówiąc krótko – jest zimno. Od pewnego czasu nie sposób zaplanować dłuższy wypoczynek nad polskim morzem. Zimo, odejdź?

W 2014 roku fale gorących mas powietrza trwały dłużej, ale wtedy też cyrkulacja powietrza wędrowała od południowo-wschodnich regionów Europy – tłumaczy Piotr, administrator „pogodowej” strony Info Meteo WM – Elbląg.

I dodaje:

Już w styczniu 2015 roku wieściłem chłodne lato. To było pewne. Ciepła oraz wietrzna zima z akcentami śnieżnymi nie była tą porą roku, jaką sobie wymarzyliśmy. Wówczas każdy z nas zadawał sobie pytanie jaki będzie czerwiec, lipiec. Odpowiedziałem krótko: deszczowy, burzowy, chłodny, z akcentami upałów. Tak też się stało.

Nasz rozmówca tłumaczy, że od początku zimy mamy cyrkulację zachodnio-atlantycką z przebłyskami lata nad Bałtykiem. Taki stan rzeczy powinien panować tylko jesienią, a trwa już od pół roku. Póki co – zmian nie widać.

Na szczęście słońce i cieplejsze masy powietrza jeszcze do nas zawitają. Kiedy?

- Spodziewam się ochłodzenia 10 sierpnia. Przed nim nadejdzie krótki, 5-dniowy cieplejszy okres. Czy będzie na tyle ciepło, abyśmy mogli wypocząć pod gołym niebem? Tego na razie nie wiem.

A później? Po 15 sierpnia, jak tłumaczy Piotr, „nie spodziewajmy się cudów”.

- Dzień bardzo szybko się skraca, noc wydłuża. Tym samym zgromadzone ciepło będzie z dnia na dzień coraz to szybciej uciekać w przestrzeń kosmiczną. Pozostaje nam... nadzieja. Nadzieja na to, że druga połowa wakacji będzie chociażby z minimalnymi wartościami około 25°C.

Jeżeli będzie inaczej, to możemy mówić o NAJGORSZYM sezonie letnim w Elblągu i okolicach od przynajmniej 6 lat.

3
9
oceń tekst 12 głosów 25%