› inwestycje drogowe
08:37 / 26.08.2016

130 mln na 300 kilometrów dróg w województwie

130 mln na 300 kilometrów dróg w województwie

fot. archiwum elblag.net

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał wczoraj umowy z kilkudziesięcioma starostami, burmistrzami i wójtami z całego regionu. Dotyczą one remontów dróg gminnych, powiatowych i wewnętrznych w warmińsko-mazurskim. Do powiatu elbląskiego trafi 9 mln zł ze 130-milionowej puli.

Do podziału z dostępnych środków było 130 mln zł. Zainteresowanie konkursem było olbrzymie – złożono 317 wniosków do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. 292 z nich przeszły pozytywną weryfikację, ale pieniędzy starczyło tylko dla 182 umów. Dzięki temu zostanie wybudowanych, przebudowanych lub zmodernizowanych ponad 180 km dróg gminnych, 105 km dróg powiatowych oraz blisko 13 km dróg wewnętrznych, które po zakończeniu inwestycji otrzymają kategorię drogi gminnej publicznej.

— Wsparcie inwestycji na drogach lokalnych to największe wyzwanie i priorytetowe zadanie dla samorządu województwa w roku 2016 — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Na ten konkurs w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich czekało wiele samorządów lokalnych i ich mieszkańców. Ma on na celu poprawę mniejszych jezdni, nieobjętych Regionalnym Programem Operacyjnym, ale mających wielkie znaczenie dla lokalnych społeczności, bo zapewniających dostęp do głównych szlaków i dużych ośrodków miejskich. Umożliwi to również mieszkańcom obszarów wiejskich podejmowanie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania.

Słowa marszałka nie dziwią – większości samorządów, które startowały w konkursie, nie stać na jakikolwiek remont czy modernizację dróg. Zastrzyk finansowy rzędu paru milionów złotych to, mówiąc wprost, spełnienie marzeń wielu lokalnych polityków.

Do powiatu elbląskiego trafi ponad 9 mln zł, dofinansowane zostanie łącznie osiem projektów. Wśród nich: remont drogi ze Śliwicy do Rychlik, w gminie Gronowo przebudowana zostanie ul. Osiedlowa, zmieni się nawierzchnia jezdni w m. Jegłownik, w gminie Milejewo (na wysokości Kamiennika Wielkiego), gminie Pasłęk oraz gminie Milejewo, droga w kierunku Monasterzyska. Kilka ulic zostanie również wyremontowanych w gminie Tolkmicko.
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%