› sport
12:30 / 05.06.2017

2,5 miliona dla klubów II ligi. Kto zarobił najwięcej na wspieraniu młodzieży?

2,5 miliona dla klubów II ligi. Kto zarobił najwięcej na wspieraniu młodzieży?

fot. archiwum elblag.net

Dobiegł końca sezon piłkarski w Polsce. W ostatni weekend poznaliśmy wszystkie rozstrzygnięcia w LOTTO Ekstraklasie, Nice I oraz II lidze. Kilka bardzo udanych miesięcy ma za sobą Olimpia Elbląg, która jako beniaminek była jednym z odkryć sezonu i na finiszu uplasowała się na wysokim 5. miejscu - za plecami Radomiaka Radom, Puszczy Niepołomice, Odry Opole oraz Rakowa Częstochowy. Piłkarze teraz udadzą się na zasłużone urlopy, a następnie rozpocznie się gorące transferowe lato. Tymczasem Polski Związek Piłki Nożnej rozdzieli nagrody za promocję, wspieranie szkolenia oraz stawianie na młodzież w klubach. Od początku rozgrywek Pro Junior System zliczał minuty młodych graczy spędzone na murawie i przyznawał punkty. Za największą ich liczbę najlepszy klub II ligi mógł zgarnąć 750 tysięcy złotych.

Pro Junior System to nowe narzędzie, które ma promować i wspierać szkolenie młodych talentów. Dla klubów drugoligowych przypadnie w udziale 2,5 mln zł. Te środki trafią do 5 najwyżej sklasyfikowanych i najlepiej punktujących klubów. Pierwsza drużyna w tabeli PJS otrzyma 750 tys. i kolejne o 125 tys. zł mniej. Piąty zespół wzbogaci się o kwotę 250 tysięcy. Pod uwagę w klasyfikacji brani byli zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu, kończą 21 lat oraz młodsi. Wpływ na punktację miało również to, czy dany piłkarz jest wychowankiem klubu, czy też jest tylko zawodnikiem młodzieżowym, który dołączył do klubu niedawno. Aby gracz był w ogóle zaliczony do systemu, musiał zagrać przynajmniej 5 spotkań (270 minut gry). Inaczej nie był brany pod uwagę.

Po rundzie jesiennej elbląska Olimpia zajmowała w tej klasyfikacji 10. pozycję z 4192 punktami i do piątego traciła niecałe 1000. Na tę liczbę złożyły się wyniki 6 piłkarzy: Rafała Maciążka, Radosława Bukackiego, Bartłomieja Danowskiego, Adama Wolaka, Krzysztofa Niburskiego oraz Michała Bartkowskiego. W połowie sezonu z zespołem z Agrykola rozstał się Wolak i w rundzie wiosennej na punkty z jego gry klub nie mógł liczyć, natomiast Maciej Rozumowski na boisku pojawiał się zbyt rzadko. Ostatecznie żółto-biało-niebieskim udało się utrzymać swoją lokatę na koniec rozgrywek z 7873 punktami.

Największy wpływ na te wyniki miały występy Maciążka, Bukackiego oraz Danowskiego. Pierwszy zaliczył 1320 minuty, za co zdobył aż 2640 pkt. Za 2505 minut Bukacki zebrał tyle samo punktów, natomiast środkowy pomocnik elbląskiej ekipy dołożył 1752 "oczka" za tyle samo minut w grze. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna Siarki Tarnobrzeg, która uzyskała aż 17058 punktów i to do tego klubu powędruje 750 tysięcy złotych. W dalszej kolejności (o 125 tys. mniej z każdą pozycją) pieniądze trafią do kas: Stali Stalowej Woli, Warty Poznań, GKS-u Bełchatów oraz ROW-u Rybnik. Do tego ostatniego klubu Olimpia straciła 3145 pkt.

Punkty Olimpii Elbląg z podziałem na zawodników:

Rafał Maciążek - 1320 minut / 2640 pkt

Radosław Bukacki - 2505 / 2505

Bartłomiej Danowski - 1752 / 1752

Krzysztof Niburski - 500 / 500

Adam Wolak - 476 / 476

Michał Bartkowski - 73 / 146

Maciej Rozumowski - 10 / 10

W sumie: 7873

Tak prezentuje się cała tabela w klasyfikacji Pro Junior System:

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%