› bieżące
18:04 / 02.11.2017

2 listopada – Dzień Zaduszny. Listopad miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych (+ zdjęcia)

2 listopada – Dzień Zaduszny. Listopad miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

2 listopada katolicy obchodzą Dzień Zaduszny, który przypada dzień po uroczystości Wszystkich Świętych. Jest on dniem modlitw za wszystkich zmarłych – zwłaszcza za dusze odbywające pokutę w czyśćcu. Tego dnia chrześcijanie modlą się w intencji ich zbawienia.

W doktrynie Kościoła katolickiego Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. W Kościołach wschodnich podobne obchody odbywają się kilkukrotnie w ciągu roku, przede wszystkim w okresie Wielkanocy. 

Zaduszki wywodzą się z pogańskich uroczystości Słowian, które obchodzono cztery razy w ciągu roku. W Kościele katolickim uroczyste obchody tego święta zapoczątkował francuski benedyktyn, opat z Cluny – święty Odilon (zm. 1 stycznia 1049 r.), który w 998 roku wyznaczył dzień po Wszystkich Świętych celem wspominania wszystkich, którzy zmarli. Jest on jednocześnie patronem dusz czyśćowych.

Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych bliskich, krewnych, znajomych.

Warto w tym miejscu przypomnieć co mówi o pomocy zmarłym Katechizm Kościoła Katolickiego:

1030. Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.
 
1031. To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim i na Soborze Trydenckim. Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym (...)
 
1032. Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, której mówi już Pismo święte: "Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga.

W fotogalerii prezentujemy zdjęcia wykonane na Cmentarzu Komunalnym Agrykola w Elblągu.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 26