› policja
12:54 / 26.02.2016

2015 rok w Policji – same spadki

2015 rok w Policji – same spadki

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie podsumowała ubiegły rok. W statystykach odnotowała spadek ilości przestępstw, mniej wypadków oraz zabitych i rannych oraz nietrzeźwych kierujących.


Jeżeli ufać statystyce, cały czas mamy do czynienia z dobrą tendencją spadkową pod względem przestępstw, zdarzeń drogowych czy też utonięć. Rok 2015 był też drugim z rzędu funkcjonowania nowej komórki organizacyjnej – wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.


Wypadki, kolizje i nietrzeźwi kierowcy
W 2015 roku zanotowano 1535 wypadków, czyli o 113 mniej niż rok wcześniej. Zmniejszyła się również liczba zabitych, o 8 osób w stosunku do 2014 roku. Mimo wszystko, życie straciło aż 140 osób. Rannych w wyniku kolizji i wypadków drogowych było 1869, czyli 192 osoby mniej niż rok wcześniej.


Według statystyk, w 2015 roku spadła liczba nietrzeźwych kierowców. Policjanci wykonali ponad 460 tys. kontroli stanu trzeźwości, co dało średnio 1260 badań dziennie na terenie całego województwa. Policja zwraca uwagę, że stopniowo rośnie świadomość społeczeństwa. Nie ma również dni, kiedy funkcjonariusze nie otrzymaliby informacji od postronnych osób o nietrzeźwych za kierownicą. Co ciekawe, coraz częściej dochodzi do ujęć obywatelskich, co potwierdza, że wiele osób zna zasady reagowania w sytuacji trafienia na pijanego kierowcę.


Ogólnie, w 2015 roku policjanci odnotowali 4246 przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Jest to o 1250 mniej takich zdarzeń w stosunku do 2014 roku (pomimo większej ilości kontroli). Spadła też liczba wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu – było ich 118, czyli o 4 mniej niż rok wcześniej. Pomimo tendencji spadkowej, nadal jest to i tak wysoki wskaźnik. Ostatecznie, średnio jedna na 108 przeprowadzonych kontroli trzeźwości kończyła się na zatrzymaniu kierującego pod wpływem alkoholu.


W porównaniu do 2014 r. w ubiegłym roku odnotowany został też spadek liczby wypadków z udziałem pieszych - było o 37 mniej oraz ofiar śmiertelnych tych zdarzeń.


Zatrzymanie prawa jazdy za nadmierną prędkość
Od 18 maja do końca 2015 roku na drogach warmii i mazur, policjanci zatrzymali 529 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Tylu kierowców, według nowych przepisów straciło prawo jazdy na przynajmniej trzy miesiące. Policjanci zwracają uwagę, że wprowadzenie tego przepisu jest dobrą praktyką.


W 2015 roku, w województwie przeprowadzonych zostało ponad 940 akcji, których celem była poprawa bezpieczeństwa na drogach. Były to m.in.: Alkohol i Narkotyki, Trzeźwy Poranek, Pasy, Prędkość, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, BUS, TRACK, Dyskoteka, Bezpieczna Droga do Szkoły, czy GIMBUS.


Przestępstwa i cyberprzestępczość
Również dobrą informacją jest spadek przestępczości w województwie. Policjanci odnotowali ich o 3820 mniej, niż w 2014 roku, kiedy było ich 27445. Z tego, kryminalnych w 2015 roku było 19357, czyli o 2374 mniej. Funkcjonariusze służby kryminalnej skupili się szczególnie na ściganiu przestępców, których działanie było najbardziej dokuczliwe dla mieszkańców regionu. Wielu z nich to praktykanci metody „na wnuczka”.


Naturalnie, były też „duże” sprawy, jak: napady na starsze osoby, włamania do bankomatów, rozwiązanie kilku spraw zabójstw, czy realizacja sprawy dotyczącej nielegalnego obrotu bronią i zabezpieczenie oprócz broni, jej elementów i amunicji.


W nowym wydziale do walki z cyberprzstępczością, działającym już drugi rok, pracują policjanci posiadający doświadczenie w zakresie wykrywania przestępstw w internecie, którzy są doświadczonymi informatykami. To oni doprowadzili m.in. do zatrzymania kilku osób podejrzanych o pedofilię.


Mniej utonięć
Jak podaje Policja, w ubiegłym roku utonęło o 5 osób mniej, niż rok wcześniej. Każde jedno ocalałe życie jest sukcesem służb policyjnych wodniaków oraz wszystkich innych służb dbających o bezpieczeństwo nad wodą, jak i kampanii społecznych.


Sukcesy policjantów
2015 rok przyniósł także sukcesy policjantów w zawodach ogólnopolskich. Podczas XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji asp. Czesław Ćwik z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie i mł.asp. Mariusz Krężel z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu drużynowo zajęli II miejsce. Natomiast w Turnieju Par Patrolowych policjanci z KMP w Elblągu st.asp. Przemysław Kapała i sierż. Maciej Lewandowski oraz funkcjonariusze z KPP w Giżycku sierż. Marcin Runce i st.post. Artur Kosz – Koszewski w generalnej klasyfikacji zajęli VI miejsce.


Inwestycje
W ubiegłym roku zakończony został III etap budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi oraz dokończono kompleksowy remont budynku nr 4, oraz wykonano kompleksowy remont budynku nr 1 przy ulicy Pstrowskiego 3 w Olsztynie. Niestety elbląska komenda w dalszym ciągu czeka na decyzje inwestycyjne. Być może 2016 rok da odpowiedź, co dalej z budynkiem komendy miejskiej.


Z budżetu Komendy Głównej Policji w ramach zakupów centralnych w 2015 roku do warmińsko – mazurskich policjantów trafiło 7 radiowozów osobowych, w tym 2 oznakowane, 1 samochód kombivan oraz 1 samochód specjalistyczny ekip techniki drogowej i ekologicznej.


Dzięki wsparciu samorządów lokalnych zakupione zostały 34 samochody oznakowane i 2 motocykle. Oprócz środków transportu samorządy wspierały działalność policji w zakresie m.in. sfinansowania ponadnormatywnych służb policjantów, remontów obiektów policyjnych, zakupów sprzętu informatycznego i kwaterunkowego służącego do wyposażenia służbowego komend i posterunków policji.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%