› sport
08:58 / 15.09.2015

240 osób biegło na orientację w II Pucharze Elbląga

240 osób biegło na orientację w II Pucharze Elbląga

W dniach 12-13.09.2015r. odbył się II PUCHAR ELBLĄGA w Biegu na Orientację. Był to jednocześnie PUCHAR POMORZA I KUJAW, PUCHAR POMORZA, PUCHAR im. Marka SZREDELA /w M-55/. Honorowym patronatem zawody objął Pan Prezydent Miasta Elbląga Witold WRÓBLEWSKI. W zawodach wzięła udział rekordowa ilość uczestników bo aż 240 zawodników z  całej północnej Polski w tym tradycyjnie goście z Obwodu Kaliningradzkiego. 

Pierwszy dzień rozgrywany był na mapie „PROCHOWNIA” /na północ od budowanej strzelnicy garnizonowej/ i chociaż teren był bardzo trudny do orientacji nie sprawił uczestnikom większych trudności. Trudniejszym przeciwnikiem okazały się szerszenie, które mimo ostrzeżeń organizatorów zaatakowały zawodników w innych miejscach. Sytuacja była dość poważna ale została oponowana przez organizatorów i służby medyczne.

Jednocześnie w tym samym dniu na Elbląskim Starym Mieście odbyła się impreza p.n. „ELBLĄSKA STARÓWKA WIECZOROWĄ PORĄ"- najpiękniejsze stare miasto w Polsce – bieg sprinterski /popularyzacyjny/. Bieg ten odbył się na nowej mapie „ELBLĄSKA STARÓWKA” w skali 1: 3000. Punkty kontrolne ustawione były w bardzo ciekawych historycznie punktach bo przy pomniku PIEKARCZYKA a nawet po wejściem do redakcji „DZIENNIKA ELBLĄSKIEGO”. W zawodach wzięła udział duża grupa podopiecznych WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ z ul. Saperów, którzy wykonali dla zwycięzców poszczególnych kategorii nagrody w postaci symboli naszego miasta czyli Bramy Targowej i Piekarczyka techniką witrażową. Nagrody wręczono w centrum zawodów na scenie przy tawernie TORTUGA.

Wykonana w bardzo dużej skali (1: 2 500) mapa „ELBLĄSKA STARÓWKA” wraz ze zdjęciami i opisami poszczególnych obiektów z okresu przedwojennego na odwrotnej stronie będzie wkrótce dostępna w informacji turystycznej.

W drugim dniu rozgrywanym w BAZANTARNII było już zdecydowanie łatwiej. Puchary Prezydenta dla najlepszych klubów zdobyli. 

I miejsce- UKS „SIÓDEMKA” – RUMIA,
II miejsce- UKS „AZYMUT 45”   - GDYNIA,
III miejsce – „BŁYSKAWICA”     -WAŁCZ

Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Elbląg dla zwycięzcy najliczniej obsadzonej kategorii  /M-21/ zdobył:
Maciej HEWELT- UKS „AZYMUT 45”   - GDYNIA
Puchar Dowódcy 16 PDZ  dla zwycięzcy kategorii K-35/40 zdobyła:
Beata NOWAK- UKS „SIÓDEMKA” – RUMIA,
PUCHAR im. Marka SZREDELA /w M-55/ zdobył:
Sergei MOVKO- OK. KALININGRAD

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali dyplomy, medale oraz pamiątkowe upominki ufundowane przez Nadleśnictwo ELBLĄG i Urząd Miejski. Medale i puchary wręczał Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg Mariusz POTOCZNY. Trzeba zaznaczyć, że zawody odbywały się w leśnym kompleksie promocyjnym „LASY ŻUŁAWSKO-ELBLĄSKIE”. Ponadto gościnna restauracja „MYŚLIWSKA” każdemu uczestnikowi zawodów zafundowała smaczna grochówkę.                

Organizatorzy czyli ELBLĄSKI KLUB ORIENTEERINGU GRYF PRZY 16 batalionie dowodzenia 16 POMORSKIEJ DYWIZJI ZMECHANIZOWANEJ dziękują wszystkim za udzielona pomoc i wsparcie. Biegi na orientację może uprawiać każdy chętny. Jest to sport o charakterze masowym i powszechnym poczynając od dzieci /do lat dziesięciu pod opieką rodzica lub opiekuna/ do stulatków. Oczywiście każdy startuje w swojej kategorii wiekowej. Tereny Wysoczyzny Elbląskiej są zaliczane do najlepszych  nie tylko w Polsce ale i w Europie do uprawiania tej dyscypliny sportu dlatego startują nasi sąsiedzi ze Skandynawii, Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy i Białorusi. Są dostępne dwie mapy z tzw. „zielonymi punktami kontrolnymi” które powstały przy wsparciu Nadleśnictwa Elbląg. Są to stacjonarne punkty kontrolne wkopane w terenie i opisane na mapie. Warunki do treningów są więc idealne a mapy dostępne w informacji turystycznej oraz na stronie naszego klubu, gdzie dostępne są także wyniki zawodów i inne informacje. www.ekogryf.elblag.pl.

Zapraszamy wszystkich biegaczy i sympatyków orienteeringu do miłego spędzenia czasu z mapą i kompasem. Już 26 września odbędzie się marszobieg na orientację z okazji wojewódzkich obchodów ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI. /start- od godz. 10.00 BAZANTARNIA/. A w październiku kolejna bo już VII edycja GRAND PRIX ELBLAGA w biegu na Orientację.

Bolesław Czechowski

 

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%