26 proc. kierowców jeździ z uszkodzonymi szybami. Lepiej naprawić, niż wymienić
fot. NordGlass
W okresie zimowym szczególnie często spotykamy się na drodze z kamykami wyrzucanymi spod kół jadących wcześniej samochodów, mogącymi uszkodzić przednią szybę w naszym samochodzie. Jeśli szyba rzeczywiście zostanie uszkodzona, warto wiedzieć, że nie zawsze konieczna jest jej kosztowna wymiana, a w wielu przypadkach wystarczy jedynie skuteczna i profesjonalna naprawa szyby samochodowej.
W zależności od pory roku i panujących warunków atmosferycznych szyby narażone są na różne rodzaje uszkodzeń. Szczególnie niebezpieczne są kruszywa i kamienie wyrzucane w czasie jazdy spod kół. Z kolei panujące na dworze niskie temperatury oraz duże różnice temperatury po obu stronach szyby powodują powstawanie dużych naprężeń, które prowadzą do powiększenia uszkodzeń. Specjalista z sieci serwisów szyb samochodowych NordGlass przestrzega, że powstałe na szybie uszkodzenia mechaniczne w krótkim czasie mogą istotnie się powiększyć.
- Często właściciele pojazdów lekceważą niewielkie ubytki w szybie, zwłaszcza, jeśli nie znajdują się one w polu widzenia kierowcy. Wówczas zwlekają z naprawą szyby i zgłoszeniem się do serwisu, aż do momentu, gdy uszkodzenie znacznie się powiększy i istotnie przeszkadza w jeździe. Niestety wtedy zwykle szyba nie kwalifikuje się już do naprawy i trzeba ją wymienić. Podnosi to znacznie koszt zlikwidowania usterki, a dodatkowo niesie ze sobą konieczność naruszenia fabrycznego połączenia szyby z karoserią oraz konieczność zakupu niekiedy kosztownych listew i uszczelek, które zostały zamontowane w trakcie produkcji – mówi Jarosław Kuciński z firmy NordGlass.
W przypadku powstania na szybie samochodowej uszkodzeń, warto jak najszybciej zgłosić się do serwisu. Warto pamiętać, że natychmiastowe reagowanie w momencie wystąpienia uszkodzenia, a tym samym zapobieganie powiększaniu się rozbicia, przekłada się na zwiększenie prawdopodobieństwa zakwalifikowania szyby do naprawy, bez konieczności jej wymiany. Usługa naprawy szyby to średni koszt ok. 140 zł, podczas gdy koszt wymiany szyby czołowej to co najmniej 300 zł, a często znacznie więcej. Do naprawy kwalifikują się wszelkie usterki, których średnica nie przekracza 24 mm – jest to w przybliżeniu wielkość pięciozłotowej monety - i które znajdują się przynajmniej 10 cm od krawędzi montażowej szyby. W przypadku konieczności naprawy kilku uszkodzeń punktowych, muszą być one oddalone od siebie minimum o 10 cm.
Jak przebiega naprawa?
Szyba czołowa składa się z 3 warstw: dwóch tafli szkła oraz folii PVB umieszczonej między nimi. Zazwyczaj uszkodzenie nie powoduje zniszczenia wszystkich tych płaszczyzn. Typową naprawę przeprowadza się na zewnętrznej warstwie szyby, która zwykle ulega uszkodzeniu.
W pierwszym etapie szybę należy przygotować do naprawy. Specjaliści czyszczą uszkodzone miejsce usuwając brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które wdarły się w powstałą wadę. Dbają też o to, by samochód spędził w pomieszczeniu serwisu na tyle dużo czasu, by temperatura szyby wyrównała się i ustabilizowała - co jest szczególnie ważne zimą. Następnie w uszkodzenie wtłaczana jest specjalna żywica dokładnie wypełniająca ubytek. Żywicę utwardza się światłem ultrafioletowym, usuwa ewentualny jej nadmiar, a w końcu poleruje poddane naprawie miejsce. Cały zabieg trwa nie więcej niż pół godziny.
- Zakres wykonywanej naprawy i czas likwidacji usterki zależy od wielkości uszkodzenia i sposobu jego ewentualnego zabezpieczenia, a także temperatury szyby w momencie przybycia do serwisu - podczas naprawy temperatura szyby i warunki temperaturowe w serwisie, w którym dokonujemy renowacji muszą być bowiem zbliżone - podkreśla międzynarodowy ekspert NordGlass - Jarosław Kuciński. - Ważny jest również czas, w jakim użytkownik zgłosi pojazd do serwisu. Kierowcy, którzy mieli już do czynienia z naprawą szyby samochodowej reagują szybko i zgłaszają się niemal natychmiast do serwisu. Pozostali niestety odwlekają naprawę, co sprawia, że szyby często nie da się już naprawić i konieczna jest jej całkowita wymiana. Niektórzy podobnie traktują swoje zęby chodząc do dentysty dopiero wtedy, gdy ząb już bardzo boli, choć wiedzą, że to za późno – dodaje Jarosław Kuciński.
Z danych zebranych przez firmę NordGlass wynika, że aż 26% kierowców jeździ z uszkodzonymi szybami. Tymczasem naprawa uszkodzonej szyby jest nie tylko szybka i niedroga, ale także gwarantuje niemal całkowite przywrócenie stanu szyby sprzed uszkodzenia.