› sport
13:00 / 12.11.2015

300 elblążan ku chwale Ojczyzny. I Bieg Niepodległości – zobacz zdjęcia z imprezy

300 elblążan ku chwale Ojczyzny. I Bieg Niepodległości – zobacz zdjęcia z imprezy

fot. Mateusz Milanowski

Jednym z najciekawszych wydarzeń w ramach wczorajszych obchodów Święta Niepodległości był zdecydowanie niepodległościowy bieg ulicami Elbląga. W jego głównej części udział wzięło 300 śmiałków, dla których taki sposób uczczenia 97 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności stanowił świetną alternatywę wobec tych nieco bardziej tradycyjnych. I choć to nie Warszawa, gdzie na starcie zameldowało się 13 tys. uczestników, należy uznać całe przedsięwzięcie za spory sukces – frekwencyjny, organizacyjny i sportowy, biorąc pod uwagę fakt, iż był to pierwszy oficjalny elbląski Bieg Niepodległości.

Sam bieg zaplanowany był na symboliczną godzinę, czyli 11:11, o której miał nastąpić początek. Biegacze do pokonania mieli 11 kilometrów i 110 metrów (10 pętli). Zanim jednak do startu przystąpili dorośli, odbył się bieg dla dzieci i młodzieży na dystansie 1111 metrów (jedna pętla), którego trasa wyznaczona była od ul. Armii Krajowej, przez Pocztową, 1 Maja, 12 Lutego i na powrót Armii Krajowej.

Patriotyczny bieg to nie tylko okazja, aby w tak ważny dzień spróbować swoich sił na dystansie ćwierćmaratonu. Cała impreza dawała sposobność do wspólnego świętowania dla wszystkich przybyłych. Można było także wziąć udział w akcji charytatywnej, której celem było zebranie niezbędnych funduszy na protezę nogi (o wartości 40 tys. złotych) dla Tomasza Kłosińskiego, który 3 lata temu uległ groźnemu wypadkowi, a mimo wszystko także wziął udział w zawodach.

Zwycięzcą okazał się 18-letni Marcin Spustek z MKS-u Truso Elbląg, który pokonał dystans z czasem 37 minut i 23 sekund. Przerwał szarfę na mecie przed swoim kolegą z zespołu – Dariuszem Nowakiem, który ukończył bieg 28 sekund po zwycięzcy. W pierwszej trójce uplasował się jeszcze jeden lekkoatleta z elbląskiego Truso, pasłęczanin Jacek Plawgo (39:42). Najwyżej sklasyfikowaną kobietą była Joanna Deputat, która z czasem 45 minut i 40 sekund zajęła wysokie 30 miejsce.

Liczba uczestników byłaby zapewne dużo większa, ale liczna grupa biegaczy z Warmii i Mazur dołączyła do rywalizacji w stolicy. W biegu Open na 62 miejscu skończył zawody Adam Serocki z Active Malbork z czasem 35:42 (w kategorii mężczyzn do lat 40 – 7 miejsce). W kategorii kobiet do lat 50 na trzeciej pozycji dobiegła do mety Bożena Znarowska (48:14).

Pełne wyniki I Biegu Niepodległości można znaleźć pod tym adresem: nowe.elektronicznezapisy.pl

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 32