300 kart od początku roku. Ofiary przemocy to kobiety i dzieci
Powracamy do tematu przemocy domowej i tak zwanych „Niebieskich Kart”. Dzięki Annie Olszewskiej, prezes zarządu Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej otrzymaliśmy dane dotyczące właśnie tej formy walki z przemocą domową. Dane są zatrważające – do 30 czerwca 2016 roku zarejestrowano prawie 300 wypełnionych formularzy „Niebieskiej Karty”.
Dane, które otrzymaliśmy, dotyczą nie tylko bieżącego roku, ale zawierają również podsumowania 2014 oraz 2015 roku.
W 2014 wypełniono aż 920 formularzy „Niebieskiej Karty”, czyli dokumentu, który jest ogólnym spisem czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Aż 860 Kart zostało założonych przez przedstawicieli elbląskiej policji – to właśnie oni najczęściej mają styczność z przemocą w domu. Na drugim miejscu (z wynikiem „zaledwie” 43 wypełnionych formularzy) uplasowali się przedstawiciele jednostek pomocy społecznej.
Jak czytamy w raporcie, w 2014r nastąpił radykalny wzrost liczby sporządzanych „Niebieskich Kart”. Wtedy również utworzono 3 stanowiska pracy pracowników socjalnych MOPSu, którzy zajmują się tylko i wyłącznie sprawami „NK”. Jak podsumowano, była to dobra decyzja.
Założenie „Niebieskiej Karty” to dopiero początek złożonej procedury. W 2014r w ramach realizacji procedury „NK” skierowano wnioski do n/w instytucji:
- w 15 sprawach skierowano do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
- do Sądu skierowano 9 wniosków o wgląd w sytuację opiekuńczą małoletnich w rodzinach, w których dzieci są dotknięte przemocą w rodzinie, są świadkami przemocy wobec osób dorosłych, lub też stwierdzone zostały zaniedbania opiekuńcze wobec małoletnich.
- w ramach współpracy z Policją przekazano dokumentację NK dot. 27 spraw do wykorzystania w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego.
Rok 2015 to wyraźny spadek ilości „Niebieskich Kart” - wypełniono 642 formularze. Ponownie prym wiedzie elbląska policja – 575 wystawionych „NK”. Zaskoczeniem nie jest, że to przede wszystkim kobiety doświadczają przemocy (539), mężczyźni (78) ale i niestety osoby niepełnoletnie (25). Statystyka jest szokująca, ale aż 112 osób powyżej 60 roku życia zostały wskazane jako doświadczające przemocy w rodzinie.
W 2015r w ramach realizacji procedury NK skierowano wnioski do n/w instytucji:
- w 12 sprawach skierowano do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
- do Sądu skierowano 23 wnioski o wgląd w sytuację opiekuńczą małoletnich w rodzinach, w których dzieci są dotknięte przemocą w rodzinie, są świadkami przemocy wobec osób dorosłych, lub też stwierdzone zostały zaniedbania opiekuńcze wobec małoletnich, albo zachodzi przypuszczenie demoralizacji osób małoletnich.
W 2015 roku powołano również grupy robocze składające się z m.in. dzielnicowych, pracowników pomocy społecznej czy też resortu ochrony zdrowia. Miały one na celu m.in. systematyczny monitoring sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz pomagały w przygotowaniu projektów wniosków do Sądu o wgląd w sytuację opiekuńczą małoletnich.
Rok bieżący. Na chwilę obecną dysponujemy danymi od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 roku. Do tej pory wystawiono 297 formularzy „Niebieskiej Karty”. Jak przewidują policjanci, rok zakończy się zapewne podobnym wynikiem co w 2015. 260 z nich zostało założonych przez przedstawicieli policji. Osobami wskazanymi, jako doświadczające przemocy były: - w 14 NK - osoby niepełnoletnie, - w 209 NK - kobiety, - w 19 NK - mężczyźni.
W 211 „Niebieskich Kartach” wskazywano, że osoba stosująca przemoc w rodzinie nadużywa alkoholu lub stosuje środki odurzające.
W okresie od 1 stycznia 2016r r do 30 czerwca 2016r w ramach realizacji procedury NK skierowano wnioski do n/w instytucji:
- w 10 sprawach skierowano do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
- do Sądu skierowano łącznie 9 wniosków, w tym:
- 7 wniosków o wgląd w sytuację opiekuńczą małoletnich w rodzinach, w których dzieci są dotknięte przemocą w rodzinie, są świadkami przemocy wobec osób dorosłych, lub też stwierdzone zostały zaniedbania opiekuńcze wobec małoletnich, albo zachodzi przypuszczenie demoralizacji osób małoletnich,
- 1 wniosek w sprawie skierowania na przymusowe leczenie psychiatryczne,
- 1 wniosek w sprawie demoralizacji małoletniego,
- do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skierowano 30 wniosków w sprawie leczenia odwykowego.
Cała dokumentacja "Niebieskiej Karty" pokazuje, że zjawisko przemocy rodzinnej istnieje i nie są to pojedyncze przypadki. Policjanci radzą i upominają: gdy jesteśmy świadkami przemocy, reagujmy! Być może dzięki naszej reakcji uda się uratować życie i zdrowie ofierze...
Powiązane artykuły
Zapłakane dziecko zadzwoniło na policję. "Tata mocno bije mamę"
26.07.2016 komentarzy 2
To była lipcowa niedziela, zaledwie paręnaście godzin temu. Gdy my leniwie przecieraliśmy oczy i planowaliśmy, jak spędzimy ostatni wolny dzień tego weekendu,...