› bieżące
06:42 / 08.07.2014

300 nowych miejsc pracy? PUP ostrożny w tych szacunkach

300 nowych miejsc pracy? PUP ostrożny w tych szacunkach

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała pozwolenia na działalność kolejnym trzem firmom w Elblągu: Promusowi, Elstarowi i Nutrimilkowi. Władze miasta są przekonane, że dzięki strefie jesienią w mieście powinno powstać ok. 300 nowych miejsc pracy.

Dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Marcin Kuchciński poinformował, że dwie firmy "są doświadczone i już działają na rynku, a trzecia jest zupełnie nowa, dopiero startuje". Firmami z doświadczeniem w działalności są Promus, który istnieje na rynku od 2003 roku i produkuje linie technologiczne dla branży spożywczej, części zamienne do maszyn i urządzeń przemysłowych oraz konstrukcje stalowe, a także Zakład Usług Technicznych Elstar sp. z o.o.

- Ten drugi zakład działa w branży metalowej od 30 lat - podkreślił Kuchciński i dodał, że firma m.in. montuje maszyny i urządzenia instalacji technologicznych dla przemysłu spożywczego i energetycznego.

W ramach wydanych przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną pozwoleń Promus zainwestuje w Elblągu 26,5 mln zł i utworzy 20 nowych miejsc pracy oraz utrzyma 47 stanowisk pracy. Elstar zaś zainwestuje 18 mln zł. i utworzy co najmniej 20 nowych miejsc pracy. Zupełnie nową firmą na rynku będzie Nutrimilk, który zadeklarował produkcję preparatów mlecznych przeznaczonych do dalszego przerobu w branży spożywczej.

- Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych na poziomie minimum 3 mln zł i utworzenie 7 miejsc pracy - poinformował Kuchciński.

Jesienią w Elblągu może powstać ok. 300 miejsc pracy, bo dwie z firm w strefie kończą budować hale produkcyjne (Acoustics i Dan Stal), jesienią ma ruszyć zupełnie nowy zakład należący do producenta mebli Wójcik (mają tam powstawać meble kuchenne).

Dane powiatowego urzędu pracy w Elblągu nie potwierdzają na razie tych informacji. Firma "Wójcik" oraz jej kontrahent szukają na razie w sumie 30 stażystów jako stolarzy i pomocy stolarzy.

- Nie można wykluczyć, że firma jeszcze złoży zapotrzebowanie na pracowników albo będzie rekrutować ludzi we własnym zakresie - powiedziała kierownik działu rynku pracy w elbląskim urzędzie pracy Marta Kłosińska-Wyżlic.

W bazach elbląskiego "pośredniaka" są teraz oferty pracy na umowę o pracę dla 6 hydraulików, 15 kierowców autobusów i 8 szwaczek. Na umowy-zlecenie w Elblągu poszukiwanych jest m.in. 18 opiekunów osób starszych, 6 doradców finansowych, 7 spawaczy i 10 przedstawicieli handlowych. Na koniec czerwca urząd pracy w Elblągu miał zarejestrowanych 7371 osób bezrobotnych, a w powiecie elbląskim było ich 5414.

Stopa bezrobocia na koniec maja w mieście wynosiła 16,9 proc., a w powiecie aż 28,3 proc.

źródło: PAP

9
3
oceń tekst 12 głosów 75%