› bieżące
14:16 / 16.10.2017

39 lat temu Polak został papieżem. Jana Pawła II wspominają elblążanie

39 lat temu Polak został papieżem. Jana Pawła II wspominają elblążanie

39 lat temu, 16 października 1978 roku, wybrano na papieża kardynała Karola Wojtyłę. Jan Paweł II, pierwszy po kilkuset latach papież spoza Italii, stał się wkrótce niekwestionowanym przywódcą duchowym chrześcijańskiego świata. Jego wybór oznaczał także cios dla komunistycznych dyktatur na całym świecie.

Pamiętam ten dzień tak jakby był on wczoraj. Wróciłem do domu z lekcji religii i gdy włączyłem radio – była to „Wolna Europa” - dowiedziałem się, że kardynał Wojtyła został papieżem. Była to wielka radość dla całej mojej rodziny – wspomina pan Łukasz, 56-letni elblążanin.

Była ogromna radość i satysfakcja. Cieszyłam się nie tylko jako katoliczka, ale i jako Polka. Czułam, że w Watykanie jest kawałek wolnej Polski – wspomina pani Krystyna, 60-letnia mieszkanka naszego miasta. - Tę wolność przywiózł nam papież w 1979 roku, gdy po raz pierwszy przyjechał z pielgrzymką do Ojczyzny.

Nasza rozmówczyni widziała Jana Pawła II bezpośrednio dwukrotnie. Po raz pierwszy w czasie jego pielgrzymki w 1979 roku, a po raz drugi, gdy papież odwiedził Elbląg – 6 czerwca 1999 roku.

Widać było, że jest już wówczas bardzo chory – wspomina pani Krystyna. - Ale ta choroba nie odebrała mu wielkiej mocy. Jego słowa nabrały wręcz dodatkowej siły – kończy elblążanka.

Papieża powitało w Elblągu około 300 tysięcy wiernych. Było to największe zgromadzenie w dziejach miasta.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%