› poradnik
12:20 / 28.10.2016

5 kroków do industrialnego mieszkania

5 kroków do industrialnego mieszkania

Industrialne wnętrza zachwycają swoją innością – są chłodniejsze w odbiorze, bardziej surowe i to właśnie nadaje im największy urok. Użytkowa nowoczesność została zapożyczona z Ameryki. W latach 50-tych ubiegłego wieku wiele magazynów oraz hal produkcyjnych było przerabianych na pracownie artystyczne. Z czasem miejsca artystów oraz projektantów zajęli zwykli mieszkańcy. Zobacz, jak zaaranżować mieszkanie w stylu industrialnym.

1. Duża przestrzeń to swoboda aranżacyjna

Styl industrialny cechuje się dużą swobodą, która ujawnia się także dzięki dużej przestrzeni. Niegdyś ukrywane elementy, jak instalacje, przewody czy okablowanie stają się nietuzinkową ozdobą i są chętnie eksponowane. To, które z nich zastosujesz zależy tylko od Ciebie. Warto pamiętać, że styl industrialny w Twoim mieszkaniu powinien być nie tylko nietuzinkowy, ale także praktyczny. Aby go zastosować w swoich ścianach, potrzebna jest duża przestrzeń. Mieszkanie w bloku będzie zbyt małe, by pomieścić nagromadzone przedmioty, ale także oddać klimat starych poprodukcyjnych hal, z których trend czerpie swoje korzenie.

2. Beton, metal i rdza

Aby w pełni oddać klimat loftu warto wyposażyć swoje mieszkanie w przedmioty, które kojarzą się ze stylistyką magazynów oraz hal. To one sprawią, że wnętrze będzie autentyczne. Zamiast ścian działowych warto zastosować stare belki konstrukcyjne oraz kolumny. Nadgryzione zębem czasu lub wystylizowane na dawne nadadzą wnętrzu smak. Warto wyposażyć mieszkanie w instalacje elektryczne, rusy czy metalowe szyny, które będą odkryte, stanowiąc nietuzinkową dekorację. Nie wolno zapomnieć o dekoracyjnym betonie, tynkach strukturalnych czy odkrytych murach. Ściana z rdzawych cegieł czy widoczne fragmenty tynku będą się ładnie komponowały z całością.

domifikacje-pl-5-krokow-do-industrialnego-mieszkania-3.jpg

3. Odpowiednia kolorystyka

Mieszkanie w stylu industrialnym niesie ze sobą określoną paletę barw. Dominują odcienie szarości, biel, czerń, ale także grafit. Można zastosować także jasny brąz w dodatkach. Można zastosować także czerwień, ale należy zrobić to ostrożnie – ognisty kolor będzie dobrze wyglądał jako barwny dodatek. Dekorując ściany warto pamiętać także o strukturalnych zdobieniach.

4. Łączenie materiałów

We wnętrzach, w których chcemy jedynie uzyskać delikatny, industrialny klimat warto połączyć różne materiały – płyta z korka, drewno i beton będą się świetnie prezentowały. Takie zestawienie nieco ociepli surowy klimat wnętrza. Ważne, by kierować się regułą minimalizmu i prostoty. Wybierając meble warto zastosować szafy lub komody, które zostały nadgryzione zębem czasu. Świętnie sprawdzają się także proste, drewniane szafy. Całość można uzupełnić pólkami z metalu.

domifikacje-pl-5-krokow-do-industrialnego-mieszkania-2.jpg

5. Oświetlenie o rodowodzie industrialnym

Aby podkreślić klimat we wnętrzu najlepiej zastosować oświetlenie, które będzie nowoczesne, ale także spójne z aranżacją. Lampy rodem z planu filmowego, przypominające reflektory czy też modele o surowym, górniczym wyglądzie sprawdza się świetnie.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%