› poradnik
11:47 / 26.03.2020

5 najpopularniejszych mitów o cholesterolu

5 najpopularniejszych mitów o cholesterolu

Wyniki badań wskazały, że masz podwyższony poziom cholesterolu? Nie wiesz, jak poradzić sobie z tym problemem i zyskać zdrowie? W internecie możesz spotkać wiele sprzecznych informacji, wokół tematu narosło też sporo mitów. W artykule rozprawimy się z najpopularniejszymi z nich.

W gąszczu informacji o zdrowiu łatwo się zagubić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki wpływ na twój organizm ma cholesterol LDL i HDL. Poznaj popularne mity o cholesterolu.

Mit nr 1. „Zły cholesterol” jest szkodliwy i zbędny

Powszechnie stosowana nomenklatura i podział okazują się mylne. LDL, zwany złym cholesterolem, jest tak naprawdę niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego zadanie polega na transportowaniu cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Dlaczego więc przypisuje mu się jednak miano złego? Dzieje się tak dlatego, że jego zbyt wysoki poziom odpowiada za powstawanie zmian miażdżycowych. Dodatkowo dostarczamy go sobie wraz z niepełnowartościowymi produktami spożywczymi, co zwiększa jego stężenie w organizmie. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do ryzyka zawału.

Mit nr 2. Należy unikać tłuszczów

Całkowita eliminacja tych substancji z diety to błąd. Okazuje się, że tłuszcze zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe sprzyjają prawidłowej gospodarce cholesterolowej. Wybieraj więc te roślinne: olej lniany, rzepakowy i oliwę, do jadłospisu włącz też tłuste ryby morskie. Ogranicz za to spożycie tłuszczów pochodzących z mięsa (np. z wieprzowiny) oraz tłuszczów trans znajdujących się w słodkich przekąskach czy chipsach. Kontrowersyjną kwestią jest też olej kokosowy, którego wykorzystanie w kuchni – ze względu na skład produktu i działanie podnoszące cholesterol LDL – powinno się ograniczyć.

Mit nr 3. Cholesterol jest szkodliwy dla organizmu

Absolutnie nie! Cholesterol jest „paliwem” dla wielu organów, w tym mózgu. To on zasila neurony. Ponadto syntetyzuje hormony płciowe (estrogeny, progesteron, testosteron) i witaminę D3, a także moduluje układ odpornościowy.

Alarmujący jest jedynie jego nadmiar w organizmie – podwyższona norma cholesterolu LDL. Im więcej cholesterolu HDL, tym lepiej.

Mit nr 4. Wszystkiemu są „winne” produkty bogate w cholesterol

Okazuje się, że wchłanianie cholesterolu z diety wynosi ok. 25-30%. Jadłospis ma tu więc spore znaczenie, choć nie tylko to, co jemy, ma wpływ na zaognienie problemów z cholesterolem. Ważne są także choroby współistniejące: nieuregulowane ciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Nie bez znaczenia pozostaje m.in. palenie papierosów i regularne spożywanie alkoholu.

Mit nr 5. Cholesterol jest główną przyczyną powstawania miażdżycy

Choć zaleganie cholesterolu LDL w tętnicach powoduje pojawienie się blaszek miażdżycowych, bezpośrednią przyczyną miażdżycy może być także otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy nieprawidłowa dieta.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%