5 największych korzyści z montażu paneli winylowych
Panele winylowe – prosty sposób na eleganckie i trwałe podłogi
Jaki materiał do wykończenia domu lub mieszkania wybrać? Jedną z najciekawszych opcji na podłogę budowanego bądź remontowanego lokalu jest położenie nowoczesnych paneli winylowych. Zobacz, ile zalet mają elementy z tworzywa sztucznego!
- Panele podłogowe winylowe wyróżniają się m.in. odpornością na wiele czynników oraz szeroką gamą dostępnych wzorów i kolorów.
- Dodatkowo panele winylowe są bardzo trwałe, przy praktycznie zerowym nakładzie sił i środków.
- Podczas układania podłogi należy ściśle przestrzegać wszystkich wytycznych od producenta.
Pod względem wizualnym podłogi winylowe mogą odwzorowywać praktycznie każdy inny materiał – od naturalnego drewna, przez płytki ceramiczne czy gres, aż po beton architektoniczny albo kamienną posadzkę. To zasługa warstwowej budowy. Wierzchnią część tworzą m.in. sztywny rdzeń polimerowy (SPC), kreda i lakierowana folia PVC. Jeśli chodzi o estetykę, za najlepsze uchodzą panele winylowe klasy LVT, czyli Luxury Vinyl Tiles. Wprawdzie za luksusową jakość oraz wygląd trzeba adekwatnie zapłacić, to w dłuższej perspektywie okażą się doskonałym wyborem.
Winylowe panele podłogowe są bardzo odporne na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne
Podłogi z winylu to coraz popularniejsze rozwiązanie, które łatwo dostosujesz do swoich indywidualnych preferencji. Panele zawdzięczają swoje właściwości odpowiedniemu wykorzystaniu surowców. Są nie tylko wodoodporne i wytrzymują spore obciążenia, ale też znakomicie wygłuszają oraz chronią przed utratą ciepła. Dzięki temu sprawdzają się w dowolnym pomieszczeniu:
- kuchni;
- łazience;
- sypialni;
- salonie.
Każdy panel winylowy cechuje się także niewielką grubością oraz niskim oporem cieplnym. Utrzymuje swoją stabilną strukturę pod wpływem podwyższonej temperatury, więc stanowi doskonałe rozwiązanie, by przykryć ogrzewanie podłogowe. Taka podłoga nie wymaga specjalnej pielęgnacji czy konserwacji. Wystarczy zmywanie codziennych zabrudzeń, aby zachować oryginalny, nowy wygląd wzoru przez długie lata.
Prawidłowy montaż paneli winylowych wymaga ścisłego przestrzegania instrukcji i zaleceń producenta
Sposób układania zależy m.in. od konkretnych materiałów i rodzaju łączenia (wpinanie lub klejenie, równolegle lub na jodełkę). Niezwykle istotne jest przygotowanie i wyrównanie podłoża, aklimatyzacja paneli winylowych (ok. 24 h na dostosowanie do warunków w pomieszczeniu) czy pozostawienie odpowiednich szczelin dylatacyjnych przy ścianach. Na koniec pozostaje ułożyć listwy przypodłogowe. Łatwość montażu to kolejna spora zaleta, szczególnie w świetle długowieczności.
Prawidłowo położone panele winylowe będą nadzwyczaj wytrzymałe. Dobrze zniosą duże obciążenia – np. 300 kg równomiernie rozłożonego ciężaru albo do 150 kg na jedną stopkę. A dzięki sporej elastyczności nie ma mowy o żadnym skrzypieniu. Jeśli zależy Ci na eleganckiej i prostej w utrzymaniu podłodze, której przez wiele lat nie trzeba będzie poprawiać czy naprawiać, nie ma lepszego wyboru!