10:51 / 08.06.2017

5 sposobów na oszczędzanie na paliwie

5 sposobów na oszczędzanie na paliwie

Paliwo do samochodów służbowych często stanowi jedną z najistotniejszych pozycji w firmowym budżecie. Choć wielu przedsiębiorców podejmuje istotne kroki, mające na celu zmniejszenie jego zużycia, nie wszyscy wiedzą, jakie zabiegi przełożą się na realne oszczędności. W artykule podpowiemy co zrobić, aby oszczędzanie na paliwie było efektywne i możliwie jak najbardziej bezproblemowe.

Optymalne planowanie trasy

W przypadku firm, zatrudniających przedstawicieli handlowych lub pracowników terenowych, ogromne znaczenie ma optymalne planowanie tras. Ta najkrótsza nie zawsze okaże się także najlepszą i co najważniejsze - najbardziej ekonomiczną.

Nie wszyscy wiedzą, że przeciętny samochód osobowy spala najmniej paliwa, kiedy porusza się z prędkością ponad 100 km/h na 5 biegu. Zdecydowanie bardziej korzystne dla portfela będzie więc poruszanie się dłuższą drogą szybkiego ruchu niż zatłoczoną, acz krótszą drogą krajową.

Jeśli chcesz obniżyć koszty benzyny, zainwestuj w profesjonalny system GPS, który umożliwi Twoim pracownikom wyznaczenie najkorzystniejszego kursu.

Gwarantujemy, że taka inwestycja zwróci się szybciej niż myślisz.

Kontrola ciśnienia w oponach

Jeśli użytkowane przez pracowników auta nie posiadają czujników ciśnienia powietrza w oponach, koniecznie regularnie monitoruj jego stan (raz na 4 - 6 tygodni). Kiedy ciśnienie jest za niskie o 0,5 bara, zużycie paliwa wzrasta o około 4 proc.

Odpowiednio napompowane koła umożliwią zmniejszenie oporów tłoczenia. A to przełoży się na niższe zużycie paliwa, lepszą przyczepność i zwiększenie bezpieczeństwa.

Wartym rozważenia rozwiązaniem może być również zakup eco-opon, które pozwalają zmniejszyć spalanie od 0,2 do 0,5 l na 100 km (dla typowego auta kompaktowego, ważącego ok. 1200 kg).

W utrzymaniu spalania na odpowiednio niskim poziomie pomogą także: czysty filtr powietrza oraz sprawne świece i kable wysokiego napięcia.

Jazda bez dodatkowego balastu

Jeśli to możliwe, zadbaj o to, aby firmowe auta nie były nadmiernie obciążone. Mowa tu zwłaszcza o zawartości bagażnika. Jeśli zmniejszysz masę pojazdu o kilkadziesiąt kilogramów, spalanie może być mniejsza nawet o 0,5 l benzyny na 100 km!

Stworzenie polityki zarządzania flotą

Dobrym sposobem na wygenerowanie oszczędności na paliwie będzie stworzenie lub modyfikacja istniejącej polityki zarządzania flotą. Na postawie średniego spalania oraz specyfikacji samochodu, warto ustalić limit zużycia paliwa. Pracownik, który przekroczy określony pułap, będzie zobowiązany pokryć powstałą różnicę z własnych środków finansowych. Ten, który będzie jeździł w sposób ekonomiczny, przejedzie w ramach limitu więcej kilometrów.

Karty paliwowe

To właśnie nadużycia paliwowe są jednym z najczęstszych powodów zawyżonych wydatków, związanych z utrzymaniem firmowej floty. Aby wyeliminować takie ryzyko, warto zainwestować w nowoczesne karty paliwowe - „plastikowe pieniądze”, umożliwiające bezgotówkowe dokonywanie zakupów na stacjach benzynowych.

Karty paliwowe to skuteczny sposób na kontrolę stanu zużycia paliwa, monitorowanie wydatków oraz zwiększenie wygody tankowania zarówno w kraju, jak i za granicą.

To jednak nie wszystko. Często zdarza się, że klienci korzystający z kart otrzymują rabaty zarówno na paliwo, jak i inne usługi, dostępne na stacjach benzynowych.

Posiadanie kart paliwowych nie jest obecnie domeną jedynie największych firm. Na taki komfort może pozwolić sobie również średnie przedsiębiorstwo, a nawet mikroprzedsiębiorca.

Jeśli chcesz skorzystać z takiego sposobu optymalizacji kosztów paliwa, sięgnij po kartę euroShell Card. Karta euroShell Card to możliwość bezgotówkowego tankowania na ponad 400 stacjach w Polsce i 20 000 w całej Europie. Wygodny dostęp on-line pozwoli Ci zarządzać kontem oraz kartami 24 godziny na dobę. Z dowolnego miejsca na świecie. Poprzez dostęp do akcji rabatowych i promocyjnych obniżysz koszty zakupu paliwa nawet o 30%, a dzięki zbiorczej fakturze oszczędzisz również czas.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%