› moda i styl życia
08:18 / 14.12.2012

50 elblążanek i jeszcze więcej energii i pasji. Dziś wystawa fotografii Galeria EL jest kobietą 50+

50 elblążanek i jeszcze więcej energii i pasji. Dziś wystawa fotografii Galeria EL jest kobietą 50+

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza dziś, 14 grudnia o godz. 18 na wernisaż, kończący projekt Galeria jest kobietą 50+. Niestety, ze względu na nieobecność pani Olgi Krzyżanowskiej, która z powodów osobistych nie może wziąć udziału w panelu dyskusyjnym, organizatorki zmuszone są przenieść go na inny termin. Panel odbędzie się w ramach finisażu wystawy Galeria jest kobietą 50+. O bliższym terminie poinformujemy po Nowym Roku.

Galeria EL to kobieta w kwiecie wieku: ciągle aktywna, ma pomysł siebie i wciąż w siebie inwestuje. Pięćdziesiąte urodziny obchodziła hucznie, świętując je przez cały rok. Pod koniec tego wyjątkowego roku będziemy je świętować z innymi elblążankami 50+. Jak mówią Marta Karaś i Beata Branicka, pomysłodawczynie projektu:
 
„Pewnego dnia - nie wiadomo jak i skąd – wymyśliłyśmy (wedle zasady, że Kopernik też była kobietą), że Galeria jest kobietą 50+. 50 to doświadczenie i wiedza, które przez 50 lat można było zdobyć, (+) to to wszystko, co przed nami. Padł pomysł - zbierzmy 50 kobiet w wieku 50+ i zróbmy im wspólne zdjęcie w przestrzeni Galerii. A w zasadzie czemu wszystkim naraz? Pokażmy każdą z osobna! I stąd właśnie projekt "Galeria jest kobietą 50+". Chciałyśmy zaprosić do udziału po prostu panie ciekawe, aktywne, te znane i mniej znane. Czasem same nawet nie uświadamiają sobie swojego wieku, co tylko potwierdza regułę, że mamy tyle lat, na ile się czujemy. Wielokrotnie energii i pasji mogą im zazdrościć młodsi. Także klasy i obycia. Nie chcemy pokazywać, czy 50 lat to dużo czy mało - chcemy udowodnić, że 50 lat to atut, który należy wykorzystać - na plus.
 
Akcję objęła patronatem Pani Prezydent Elbląga Grażyna Kluge, która także wzięła udział w sesji zdjęciowej. Oprócz niej, na liście znalazły się m.in.: Elżbieta Gelert, Bożena Sielewicz, Teresa Miłoszewska, Alina Kłosowska-Zalewska, Alicja Tomczyk, Bożena Lemierska czy Maria Makowska-Franceson. Z czasem okazało się, że 50 kobiet to stanowczo za mało, a w Elblągu właśnie kobiety są tą szyją, która kręci męską głową. 

Oprócz aspektu społecznego, projekt zyskał niebywałą wartość artystyczną. Do współpracy zaprosiłyśmy dwóch fotografów: Konrada Kosacza fotoreportera serwisu internetowego www.elblag.net, Miłosza Kulawiaka (laureata Elbląskiej Nagrody Kulturalnej 2011) oraz Agnieszkę Światkowską dziennikarkę www.elblag.net, której wywiady z Paniami 50+ będą pojawiały się w podserwisie www.kobieta.elblag.net – mówią Beata Branicka i Marta Karaś.  
 
Wykonane zdjęcia uchwyciły nie tylko kobiece piękno, ale znacznie więcej.  Portrety kobiet 50+, już dziś można obejrzeć na blogu kobiety50plus.blogspot.com, natomiast na wystawie, która odbędzie się 14 grudnia w Krużganku będzie można zobaczyć zdjęcia ukazujące Panie 50+ tak, jak sobie tego życzyły.
 
Wystawę w Krużganku Galerii EL będzie można oglądać do końca roku.
 
Organizatorem projektu Galeria El jest kobietą 50+ jest Centrum Sztuki Galeria El.
 
Partnerem medialnym i współorganizatorem projektu jest multiplatforma internetowa www.elblag.net 
 
Sponsorzy: Drukarnia Elgraf, Grupa Żywiec Browar w Elblągu, P.H.U. AKSEL, Catering Nowa Holandia, EL Młyn, Firma Bannach.
7
1
oceń tekst 8 głosów 88%