› bieżące
15:37 / 09.07.2013

50 gr za parkowanie w mieście? Tak będzie od dziś!

50 gr za parkowanie w mieście? Tak będzie od dziś!

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Niezależnie od tego jak długo będziemy parkować w Strefie Płatnego Parkowania, od jutra za postój zapłacimy 50 gr. To skutek decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (Sygn. Akt II SA/Ol 400/13), który uchylił podjętą przez elbląską Radę Miasta uchwałę dotyczącą SPP.

Uchwała ta weszła w życie 1 maja tego roku (XXI/564/2013). Zmieniła ona uchwałę w sprawie ustalenia płatnego parkowania (SPP) na drogach publicznych na terenie Miasta Elbląga, ustalenia opłat za parkowanie w tej strefie i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania.

Jak informuje elbląski ZKM „za pierwszą i każdą kolejną godzinę postoju w elbląskiej SPP, od dnia 10 lipca 2013 r. opłaty nie pobiera się.” Wszystkie parkomaty na terenie całej Strefy Płatnego Parkowania mają przyjmować opłatę tylko 0,50 zł za 15-minutowy postój. Ma to być jedyna kwota, która można uiścić za parkowanie w mieście za pomocą bilonu oraz karty miejskiej” – podkreśla Michał Górecki.

Warto wiedzieć, że uchwała została nieważna jedynie w zakresie pierwszej i każdej kolejnej godziny parkowania. W dalszym ciągu aktualne są dalsze zapisy tej uchwały, w której mowa jest o identyfikatorach i abonamentach mieszkańców, godzinach w jakich obowiązuję opłata w SPP i miejsca, które są objęte opłatami za parkowanie. Nie zmieni się również opłata dodatkowa za niedokonanie płatności za parkowanie w SPP.

W związku z tym komisarz miasta, Marek Bojarski, zwołał dzisiaj konferencję, na której ma poinformować o krokach, które zostaną podjęte przez miasta w związku z tym tematem.

Decyzją o zdecydowanej obniżce opłat za parkowanie z pewnością ucieszy wielu mieszkańców Elbląga. Podkreślamy jednak, że nie będzie tak „zawsze”. Wpłynąć może ona bowiem niekorzystnie na stan finansów miasta, dlatego w piątek ma na drugim posiedzeniu nowej Rady Miasta Marek Bojarski ma zgłosić projekt uchwały w tej sprawie. - Podczas piątkowej sesji Rady Miasta (12 lipca - przyp. red.) złożę dwie uchwały. "Pierwsza dotyczy kasacji uchwały z 19 lutego tego roku, a druga wprowadzenia nowych stawek w SPP. Jutro zaś odbędzie się spotkanie radnych i nowego prezydenta w tej sprawie" - dodał komisarz. To oznacza, że decyzja o opłacie za parkowanie w SPP w wysokości 50 gr nie jest na stałe. Władze miasta chcą by były one niższe niż 2 zł. Jakie będą jednak ostateczne opłaty za parkowanie? Tego dowiemy się już niedługo.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%