08:26 / 30.03.2013

50 lat temu w Elblągu. Elbląski Plastyk w Paryżu

50 lat temu w Elblągu. Elbląski Plastyk w Paryżu

50 lat temu w Elblągu. To nowy dział w elblag.net, w którym przyglądamy się życiu mieszkańców naszego miasta pół wieku wstecz. W tym celu przeglądamy archiwalne wydania lokalnych gazet. Tym razem cytujemy wydanie elbląskiego dodatku Głosu Wybrzeża z 1963 r.

1 kwietnia 1963, poniedziałek:

Elbląskie zabytki znalazły opiekunów

Najcenniejsze obiekty Elbląga to: skład urbanistyczny Starego Miasta, klasztor podominikański, kościół św. Mikołaja, pozostałości po dawnym zamku. Do II grupy klasyfikacji zabytków zaliczono: pałacyk przy ul. Chrobrego, Stary Młyn przy ul. Traugutta, Brama Targowa, kamieniczka przy ul. Linki, Ścieżka kościelna. Zapadła decyzja o rozbiórce resztek murów Domu Królów Polskich i chaty mazurskiej z XVIII w.. Kamieniczki przy ul. Wigilijnej zostaną zrekonstruowane w dawnym stylu. Galeria El z czasem ma być adaptowana na muzeum. Starym Młynem zaopiekują się Zakłady Piwowarsko – Słodownicze, przeznaczą na pijalnie piwa i wód mineralnych. Pałacyk został sprzedany prywatnemu użytkownikowi, reszta zabytków będzie pod opieką konserwatora.

2 kwietnia 1963, wtorek:

Załoga „ZAMECHU” podejmuje zobowiązania

Do 1 maja, Zamech zobowiązał się do wykonania szeregu zadań. Pierwszy zgłosił się wydział W-61, zobowiązali się przepracować jedną niedzielę bez opłat za nadgodziny, co przyniesie oszczędność w wysokości 292 tys. zł. Załoga wytwórni taboru kolejowego W-7, nadrobi zimowe, niezawinione zaległości. Załoga W-71, przepracuje dwie niedziele bez dodatku, oszczędność w wysokości 3 mln 447 tys zł. Dział montażu cystern 901 – R, wykona w bieżącym miesiącu dwie cysterny ponad plan. Brygada monterów wirników wykona montaż wirnika NP do turbiny TK-120 nr 2 w terminie do 30 kwietnia. Brygada od tarcz skróci o trzy dni termin wykonania tarcz K-6 dla turbiny TK – 120 nr 3.

Komu podlega elbląskie muzeum

Muzeum elbląskie nie posiada własnego budżetu. Pensje wypłacane są przez Muzeum Pomorskie w Gdańsku. Sytuacja ta jest bardzo kłopotliwa. Muzeum w tym roku ma zorganizować kilka ciekawych wystaw. W kwietniu ma powstać wystawa pt. „Polskie prace wykopaliskowe w basenie Morza Śródziemnego”. Obejmie materiały z kultury materialnej Egiptu, znajdą się sarkofagi i mumie. Przewiduje się zorganizowanie wystawy średniowiecznego rzemiosła. Należy też zmienić oświetlenie w muzeum, obecne grozi pożarem, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niestety nieuregulowane przekazanie muzeum władzom miejskim Elbląga utrudnia załatwienie tych spraw.

3 kwietnia 1963 – środa

Elblążanie zaoszczędzili 100 mln zł!

Jak informuje dyrektor PKO w Elblągu Marian Tomaszewski, obecnie na 1000 mieszkańców, przypada 500 książeczek oszczędnościowych. W Elblągu książeczki posiadają nawet niemowlęta, rodziny wpłacają na nią cały lub część zasiłku rodzinnego. W zakładach pracy 100% załogi posługuje się książeczką, ponad 80% uczniów oszczędza w SKO, wkłady młodzieży od początku roku przekroczyły milion złotych.

Kursy dla uczniów do szkół średnich

Uniwersytet Robotniczy Związku Młodzieży Socjalistycznej w Elblągu organizuje dla uczniów kończących szkołę podstawową kursy przygotowawcze do szkół średnich. Program obejmuje język polski i matematykę. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu po pięć godzin z każdego przedmiotu. Rozpoczęcie już w kwietniu, koniec 20 czerwca. Koszt 150-200 zł, zgłoszenia w sekretariacie Technikum Ekonomicznego. Zgłoszenia do 12 bieżącego miesiąca.

4 kwietnia 1963, czwartek:

24 mieszkania mniej, niż przewidywał plan

Elbląskie przedsiębiorstwo budowlane nie wykonało w pełni planu. Zobowiązano wykończyć 1375 izb, oddano 1317. Zamiast 444 mieszkań, otrzymano 420. Zdaniem MRN, źródłem niepowodzenia jest słaba organizacja pracy, i braki w dokumentacji technicznej.

5 kwietnia 1963, piątek:

Elbląski „Plastyk” w paryskich domach mody

Wyroby ze skóry, metalu, tkanin produkowane w wytwórni „Plastyk”, zakupiło 100 firm zagranicznych z 21 krajów: Francji, Belgii, ZSRR, USA, Skandynawii. Nasze wyroby trafiły do takich firm paryskich jak: „Dior” czy „La Fayette”.

Rozwój portu

5 kwietnia o godzinie 18:00, w Domu Technika przy ul. Armii Czerwonej 108, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Gospodarki Morskiej w Gdańsku, prof. Lucjan Hoffman wygłosi prelekcję na temat: „Perspektywy rozwojowe portu elbląskiego i rola rady użytkowników portu.”

Archiwalne numery „Głosu Elbląga”, dostępne są w bibliotece Elbląskiej.

25
0
oceń tekst 25 głosów 100%