› bieżące
07:07 / 13.04.2013

50 lat temu w Elblągu: Muzeum przekazano miastu

50 lat temu w Elblągu: Muzeum przekazano miastu

50 lat temu w Elblągu. To dział w elblag.net, w którym przyglądamy się życiu mieszkańców naszego miasta pół wieku wstecz. W tym celu przeglądamy archiwalne wydania lokalnych gazet. Tym razem cytujemy wydanie elbląskiego dodatku Głosu Wybrzeża z 1963 r.

17 kwietnia 1963: środa

Tu produkowane będą cukierki

Przy ulicy Ks. Osińskiego, róg ul. Armii Czerwonej w Elblągu, kosztem 12 milionów zł, został odbudowany budynek przemysłowy. Mieścić ma tu się nowoczesna fabryka cukierków Spółdzielni Inwalidów „Wolność”. Pracę znaleźć ma tam około 300 osób w większości kobiet. Będą tam również pomieszczenia biurowe, punkty usługowe, Spółdzielnia Inwalidów „Postęp” oraz Spółdzielnia Inwalidów im. Waryńskiego.

19 kwietnia 1963: piątek

Niebezpieczna pułapka

Ostatnio przy ulicy Żeromskiego rozpoczęto budowę bloku mieszkalnego. Przez całą szerokość ulicy, przekopano jezdnię, przeprowadzając instalację. Najgorzej, że jezdnia w rozkopanym miejscu nie została naprawiona. Nie ostrzeżono również kierowców o tych niedogodnościach. Efekt: wóz osobowy z Olsztyna połamał resory. Ciężarówka „Star” wpadła do przekopu, czyniąc wiele hałasu. W celu uniknięcia dalszych wypadków, polecamy rozkopaną ulicę uwadze miejskiej służby drogowej.

Pokaz zabytków sztuki starożytnej

W niedzielę 21 kwietnia, w muzeum elbląskim odbędzie się wystawa „Polskie badania archeologiczne w basenie Morza Śródziemnego”. Na północ od Kairu, archeolodzy polscy pod przewodnictwem prof. dr Kazimierza Michałowskiego rozkopali miasto Athribis, siedzibę władz i miejsce kultu wielu bóstw. Odkryto m.in. urządzenia łaziebne z czasów rzymskich. W Aleksandrii naukowcy odkopali koło arabskie z XII i XIV w., na wzgórzu Kom na pustyni, odkryto fragmenty papirusów, naczynia, ułamki tkanin. Z Palmiry, zobaczymy piękne rzeźby. Na Krymie polscy archeolodzy odkryli greckie miasto z III w p.n.e. Znaleziska zostały przekazane Muzeum Narodowemu w Warszawie, które to użyczyło Elblągowi eksponatów na wystawę.

23 kwietnia 1963: wtorek

Przed maturą

W Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu w tym roku odbędzie się już 13 matura. Przygotowuje się do niej 107 uczniów. Młodzież uczy się w godzinach pozalekcyjnych, szczególnie biologii, chemii, fizyki i geografii. Organizowane są dodatkowe lekcje, odbywają się konsultacje z nauczycielami. Dyrektor szkoły obywatel Tarnacki, informuje nas, że 75 maturzystów wybiera się na studia wyższe, 5 szkoły wojskowe, a 19 technika zawodowe. Tylko 5 uczniów poprzestaje na świadectwie dojrzałości. 25 przyszłych absolwentów wybiera się na uniwersytety, z czego 12 na UMK w Toruniu. Na Politechnikę Gdańską, chce zdawać 15 uczniów, na Akademię Medyczną wybiera się 16 osób. Do Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie 7 osób, na WSP 6 maturzystów, a na WSE – 2 osoby.

24 kwietnia 1963: środa.

Wątpliwa ozdoba

Ustawienie kiosku przy ul. Żeromskiego w Elblągu, obok ośrodka zdrowia, zaliczyć należy do niefortunnych pomysłów. Prywatny kiosk, który prowadzi tu sprzedaż koralików i innych drobiazgów należałoby przenieść jak najszybciej z ul. Żeromskiego w inne miejsce, gdyż swym wyglądem nie upiększa on centralnej ulicy miasta.

Muzeum już przekazane miastu!

Muzeum w Elblągu zostało ostatecznie przekazane władzom miejskim. Wraz z muzeum przekazany został budżet na 1963 rok, opiewający na kwotę 92 tys. złotych. Kwota wystarczy zaledwie na pokrycie płac i drobnych wydatków. Przewiduje się pomoc ze strony Prezydium MRN w Elblągu. Potrzeby muzeum są pokaźne. Należy zmienić oświetlenie drugiego piętra, opracować zbiory z magazynu muzeum i stworzyć stałą wystawę średniowiecznego rzemiosła elbląskiego. Na oprawienie czeka 800 monet, będący zalążkiem przyszłego działu numizmatycznego. Dyrektor muzeum Danuta Milewska zaznacza, że od kilku lat muzeum nie zakupiło, żadnego eksponatu, co zmienić się ma dzięki pomocy Prezydium. Apeluje również do mieszkańców, by przynosili i przekazywali muzeum, swoje znaleziska. Ostatnio mieszkaniec Elbląga przekazał tłok pieczętny Nowego Miasta Elbląga z 1524 r. Niewątpliwie mieszkańcy Elbląga posiadają wiele ciekawych nieprzydatnych w praktycznym użytku przedmiotów stanowiących zabytki o charakterze muzealnym. Dlatego należałoby je przekazać lub odsprzedać muzeum.

25
0
oceń tekst 25 głosów 100%