› bieżące
12:14 / 06.04.2013

50 lat temu w Elblągu. Potrzebny nowy hotel

50 lat temu w Elblągu. Potrzebny nowy hotel

fot. Czesław Misiuk

50 lat temu w Elblągu. To nowy dział w elblag.net, w którym przyglądamy się życiu mieszkańców naszego miasta pół wieku wstecz. W tym celu przeglądamy archiwalne wydania lokalnych gazet. Tym razem cytujemy wydanie elbląskiego dodatku Głosu Wybrzeża z 1963 r.

9 kwietnia 1963 – wtorek

Czy elbląskie przedsiębiorstwa nadrobią zimowe zaległości?

Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo – Budowlane ma do przerobienia w bieżącym roku 37,200 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na kapitalne remonty budynków. Za opóźnienia w pracach winą obarcza się złe warunki atmosferyczne, bałagan i trudności z dostępem do materiałów budowlanych jak: deski podłogowe, dźwigary, płyty pilśniowe itp.

Dyplomy i nagrody dla elbląskich pielęgniarek

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego odbył się w Gdańsku konkurs na najlepszą pielęgniarkę. Uczestniczki musiały wykonać opatrunki, zastrzyki, podłączyć kroplówki, wygłosić pogadankę na temat zdrowia, ułożyć jadłospis dla chorych. Pierwsze miejsce zdobyła elblążanka, Krystyna Piotrowska. Na drugim miejscu znalazła się Janina Siwek z Elbląga. Zakwalifikowały się do eliminacji centralnych w Warszawie, gdzie otrzymały dyplomy Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

Uprzejmość w tramwaju

Obywatel E.B. na placu Słowiańskim wsiadł do tramwaju nr 1 w kierunku dworca głównego. W pewnym momencie tylnym pomostem wysiadł chłopak 11 lat. Konduktorka zamiast pouczyć malca, że nie należy wysiadać tylnym pomostem, obrzuciła ordynaryjnymi słowami. Dostało się również pasażerowi, który wysiadając nie zamknął za sobą drzwi. Obywatel E.B., zwrócił konduktorce uwagę, ale i on został zelżony. Praca konduktora jest trudna, ale w tych wypadkach wystarczyło zwrócić uwagę w grzecznych słowach.

10 kwietnia 1963 – środa

Dziwna „zabawka”

Obok kawiarni „Kameralna”, stoi drewniany śmietnik. Przed kilkoma dniami bawiące się na placu dzieci przewróciły śmietnik i z dnia na dzień przesuwają go w inne miejsce. Rodzice nie zwracają uwagi na zabawy dzieci. Wydaje się, że śmietnik to niezbyt odpowiedzialna zabawka dla dzieci.

Pielęgniarki z Francji odwiedziły Elbląg

Ostatni w Elblągu była delegacja pielęgniarek z Francji w osobach: Marii Pauli Florin – dyrektorki szkoły pielęgniarskiej w Melun, koło Paryża i Nadin Wahrlin, sekretarz stowarzyszenia dyplomowanych pielęgniarek francuskich. Zwiedziły Elbląski Dom Kultury, szpital, szkoły asystentek pielęgniarskich PCK. Dzieliły się z innymi pielęgniarkami swoimi doświadczeniami z pracy. Wręczono im kwiaty i drobne upominki w postaci lalek w strojach regionalnych i czepków pielęgniarskich.

Nowy hotel w Elblągu, bardzo potrzebny

Zdolność usługowa hoteli elbląskich to 60 pokoi i 129 łóżek. Wraz z rozwojem miasta wzrosło zapotrzebowanie na miejsca hotelowe. Goście nie chcą korzystać z kwater prywatnych. Noclegu często szukają w hotelach w Gdańsku.

11 kwietnia 1963 – czwartek

Elblążanie nie lubią chodzić

Elbląg zajmuje powierzchnie ponad 30 km2. W roku 1962, z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Elblągu skorzystało 20120 osób. Wynika z tego, że każdy elblążanin skorzystał w roku 1962 z MPK 248 razy.

12 kwietnia 1963 – piątek

W Elblągu otworzono poradnię społeczno – wychowawczą

Trzecią tego rodzaju placówkę na Wybrzeżu. Dzięki staraniom zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i prezydium MRN. Zadaniem poradni społeczno – wychowawczej są wnikliwe badania społecznych przyczyn trudności w wychowywaniu dzieci. Niesienie pomocy dziecku, które jest w ciężkiej sytuacji życiowej. Elbląg uzyskał placówkę, która spełnia pożyteczne zadania. Siedziba placówki mieści się na ulicy Czerwonego Krzyża, otwarta od poniedziałku do środy w godzinach 11:00 – 16:00 i od czwartku do soboty od 13:00 do 18:00.


Archiwalne numery „Głosu Elbląga” dostępne są w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida.

25
0
oceń tekst 25 głosów 100%