550 rocznica II Pokoju Toruńskiego "To wydarzenie wpłynęło na historię naszego regionu"
fot. Paweł Rodziewicz
Wczoraj (19 października) odbyła się uroczysta konferencja z okazji zakończenia projektu edukacyjnego poświęconego 550 rocznicy II Pokoju Toruńskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz uczestnicy projektu.
W maju br. rozpoczął się projekt organizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. W jego ramach odbywały się festyny, warsztaty, lekcje i inne zajęcia historyczne, związane z tematyką II Pokoju Toruńskiego. Zadaniem projektu było ukazanie znaczenia wojny trzynastoletniej i skutków powstania Związku Pruskiego dla rozwoju naszego regionu.
W 2016 roku obchodzimy 550 rocznicę II pokoju toruńskiego. Zakończył on 13-letnią wojnę z zakonem Krzyżackim, której przebieg i skutki wywarły duży wpływ na dalsze życie i politykę naszego regionu.
550 rocznica tego wydarzenia stanowi doskonałą okazję do popularyzacji wiedzy historycznej o naszym regionie. Trzeba dbać o naszą tradycję i pielęgnować ją. To jest niełatwe zadanie, ale uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie, wzorowo się z niego wywiązali
- mówiła Beata Pabian, Dyrektor Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
Podczas konferencji swój wykład na temat historii wojny trzynastoletniej oraz skutków pokoju toruńskiego wygłosiła dr Alicja Dobrosielska.
W trakcie realizacji projektu uczniowie i opiekunowie dokumentowali swoją pracę. Przygotowali w ten sposób ciekawe prezentacje podsumowujące realizowane przez nich przedsięwzięcia.
Dzięki temu projektowi poznaliśmy historię ziemi, na której obecnie przebywamy i uczymy się
- powiedziała Zoja Romas, pochodząca z Ukrainy i obecnie ucząca się w Gimnazjum w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Wśród wyróżnionych laureatów projektu były zespoły z: Gimnazjum w Milejewie, Gimnazjum w Zespole Szkół w Płoskini, Zespołu Szkół Pijarskich oraz Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Nagrodą w konkursie na najlepszą prezentację, ufundowaną przez Marszałka Województwa, był wyjazd do Torunia i możliwość zwiedzenia miejsca podpisania słynnego pokoju toruńskiego.
Uczniowie w ramach projektu realizowali piękne i ambitne przedsięwzięcia.
Decyzją komisji, która nie mogła wyróżnić jednego zespołu, ponieważ wszystkie przygotowały wspólną piękną prezentację, przeznaczyła nagrodę w formie wyjazdu liderom szkolnego projektu, których sami wyznaczą
- poinformowała Irena Pożdziech, konsultant ds. historii i wiedzy o społeczeństwie Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
Wśród najwyżej ocenionych prezentacji były prace zespołów z: Gimnazjum nr 10 w Elblągu, Szkoły Podstawowej nr 3 w Pasłęku, Gimnazjum w Burkacie, Gimnazjum nr 7 w Elblągu, Szkoły Podstawowej w Szczepankowie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu, Gimnazjum w Tolkmicku oraz III LO w Elblągu.
Wszyscy uczniowie oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pulę upominków ufundowanych przez Muzeum Archeologiczo-Historyczne w Elblągu i Centrum Edukacji Ekologicznej w Elblągu.
Patronem honorowym projektu był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.