› biznes
00:00 / 01.10.2015

6 kroków, które musisz zrobić zanim podpiszesz kredyt gotówkowy

6 kroków, które musisz zrobić zanim podpiszesz kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy – inaczej kredyt konsumpcyjny czy pożyczka gotówkowa, jest najprostszą formą kredytu, niewymagającą zbyt wielu formalności i czasu na złożenie wniosku. Udzielany jest na okres krótszy, aniżeli w wypadku kredytu hipotecznego. Aby go wziąć nie jest potrzebne żadne zabezpieczenie w postaci np. nieruchomości. Zanim podejmiemy decyzję o pożyczce gotówkowej, warto pamiętać o kilku najważniejszych aspektach.

Porównaj oferty kredytowe

Przed spotkaniem z przedstawicielem kredytodawcy, warto samemu dokonać analizy wszystkich dostępnych ofert banków i SKOK-ów, czyli instytucji, które udzielają kredytów gotówkowych. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto też samemu podliczyć wszystkie możliwe koszty kredytu tak, by móc je porównać z wyliczeniem przedstawiciela banku. Zanim podpiszesz umowę na kredyt gotówkowy, poproś bank o formularz informacyjny, w którym zostaną wyszczególnione najistotniejsze warunki.

Przeczytaj uważnie formularz informacyjny

W formularzu informacyjnym, który otrzymasz od banku, zwróć uwagę na trzy najważniejsze rzeczy:

  • całkowitą kwotę wnioskowanego kredytu gotówkowego (istotne jest tu rozłożenie kwoty prowizji – spłaca się ją albo w comiesięcznych ratach, albo od razu w momencie wzięcia pożyczki gotówkowej)
  • zasady i terminy dotyczące wypłaty przez bank pożyczonych pieniędzy, jak i terminy spłaty kredytu gotówkowego (warto zwrócić uwagę na informację dotyczącą możliwości spłaty całości zaciągniętego kredytu w dowolnym momencie)
  • całkowitą kwotę spłaty pożyczki gotówkowej (tu z kolei warto zapoznać się z wszystkimi stopami procentowymi naszego kredytu)[1].

 Sprawdź całkowity koszt

Policz całkowity koszt kredytu, by móc te wyliczenia porównać z kalkulacją kredytodawcy. W podstawowych opłatach twojego kredytu powinieneś wyliczyć: odsetki, prowizję banku, prowizję za udzielenie kredytu, jego ubezpieczenie, być może opłatę za rozpatrzenie twojego wniosku. Mogą pojawić się też koszty dodatkowe w postaci opłat związanych z udzieleniem karencji, albo za wcześniejszą całkowitą spłatę pożyczki. Dodatkowe opłaty mogą być też związane z monitami i karami za nieterminowe spłaty rat kredytu gotówkowego.

Przygotuj dokumenty

Przygotuj dokumenty, które wymagane będą przez bank w momencie wydania decyzji o przyznaniu ci pożyczki. Jak już na wstępie wspomniano, kredyt gotówkowy nie wymaga jakichś szczególnych zabezpieczeń i jest on wyjątkowo łatwy w otrzymaniu, gdyż nie trzeba gromadzić wielu „papierków”. Natomiast to, z czym musisz przyjść do banku, to: dowód osobisty i zaświadczenie o pracy.

  • W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę – będzie to zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach; jeśli chodzi o umowę zlecenie – zeznanie podatkowe za poprzedni rok i, lub ewentualnie umowę z pracodawcą potwierdzającą twoje dochody.
  • W przypadku działalności gospodarczej - KRS, REGON, zeszłoroczny PIT oraz informację o dochodach oraz zaświadczenie o niezaleganiu ze spłatami wobec ZUS i Urzędu Skarbowego

Sprawdź swoja zdolność kredytową

Zanim udasz się do najbliższej placówki bankowej, sprawdź swoją zdolność kredytową oraz historię kredytową. To będzie pierwsza czynność banku – pozyskanie pełnej informacji o kredytobiorcy z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Tam przechowywane są dane na temat wszelkich naszych już zaciągniętych zobowiązań. BIK wystawia też klientowi ocenę przed przyznaniem kredytu. Warto mieć świadomość swojej „wartości” już przed spotkaniem w banku. Po uzyskaniu informacji z BIK, dla banku będzie istotny także wiek kredytobiorcy, źródła i wysokość dochodu – co oczywiste, także cel, na jaki chcesz przeznaczyć pożyczkę gotówkową.

Sprawdź bank

Ostatnia kwestia, to uzyskanie informacji ile bank jest ci w stanie pożyczyć. Wysokość pożyczki gotówkowej zależy oczywiście od zdolności kredytowej. To ona tak naprawdę wskaże sumę, o jaką de facto będziesz się mógł ubiegać.

I na koniec – warto pamiętać o jednej rzeczy. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na wszelkiego rodzaju dobra, takie jak wycieczka, zakup samochodu czy usługi jak np. remont. Nie można jednak pożyczonych w ten sposób pieniędzy przeznaczyć na działalność gospodarczą.[2]

 

[1] Życie w kredycie. Przewodnik nie tylko dla zadłużonych. UOKiK, Warszawa 2012, str. 6,7,8

[2] Życie w kredycie. Przewodnik nie tylko dla zadłużonych. UOKiK, Warszawa 2012, str.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%