› bieżące
08:47 / 09.10.2014

63 lata temu urodził się Ryszard Rynkowski

63 lata temu urodził się Ryszard Rynkowski

„Dary losu”, „Jedzie pociąg z daleka” czy „Dziewczyny lubią brąz” to tylko niektóre z przebojów Ryszarda Rynkowskiego. Dziś, 9 października, najbardziej znany elblążanin obchodzi 63 urodziny.

Z tej okazji chciałbym młodym elblążanom przybliżyć, starszym zaś przypomnieć sylwetkę i dokonania znanego muzyka. Wszystko zaczęło się 9 października 1951, gdy w rodzinie Rynkowskich na świat przyszedł Ryszard. Od samego początku przejawiał zainteresowanie muzyką. Nic więc dziwnego, że uczył się gry na fortepianie
w Państwowej Szkole Muzycznej. Po jej ukończeniu i kontynuowaniu nauki w I Liceum Ogólnokształcącym, założył kabaret pod nazwą „Tak To Bywa”, z którym zdobył II nagrodę na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej w roku 1968.

Gdy dwa lata później skończył liceum, kontynuował naukę na Wydziale Wychowania Muzycznego olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W czasie studiów, w roku 1972, wystąpił wraz z zespołem El na V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie. Gdy rok później przeniósł się do Warszawy, współpracował m. in. z Teatrem na Targówku i Operetką Warszawską. Lata 1977-1978 to okres współpracy z zespołem Gramine, gdzie artysta grał na pianinie. W późniejszym czasie jego losy skrzyżowały się z grupą Victoria Singers, w której wokalistą był wówczas Grzegorz Markowski. Kiedy jednak odszedł z zespołu, pierwsze skrzypce grał właśnie Rynkowski.
 

Z Victoria Singers (późniejszy Vox) muzyk współpracował do roku 1987. Po tym okresie rozpoczął karierę solową. Mimo, iż od dawna nie mieszka w Elblągu, nie zapomina o rodzinnym mieście. Dowodem na to jest chociażby fakt, iż wspiera działalność Fundacji Elbląg, fundując stypendia dla najzdolniejszych uczniów elbląskich szkół. Za swoją działalność charytatywną w 2010 roku mianowany został elbląskim filantropem roku.

Jeśli chodzi o nagrody i wyróżnienia, do najważniejszych z nich należą m. in. Order Uśmiechu, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Elbląga.

Wśród najbardziej znanych utworów na uwagę zasługują: „Szczęśliwej drogi, już czas”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Dary losu”, „Za młodzi, za starzy”, „Wypijmy za błędy”.

Panie Ryszardzie, korzystając z okazji redakcja serwisu elblag.net pragnie złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym. 

15
7
oceń tekst 22 głosów 68%