› bieżące
15:48 / 10.05.2014

69. rocznica wyzwolenia obozu KL Stutthof

69. rocznica wyzwolenia obozu KL Stutthof

fot. RB

Nieco w cieniu ważnych uroczystości związanych z rocznicą zakończenia II wojny światowej, upamiętniono również rocznicę wyzwolenia więźniów obozu KL Stutthof. Przy pomniku znajdującym się przy ul. Lotniczej przedstawiciele władz miasta, młodzież oraz kombatanci złożyli wieńce.

Obóz Stutthof stanowił jedno z głównych miejsc, służących do masowej eksterminacji ludności na obszarze okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie. W czerwcu 1944 roku włączono go do realizacji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady.

Łącznie przez KL Stutthof przeszło około 120 tysięcy więźniów, obywateli 25 krajów, w tym 50 tysięcy Żydów. Liczbę ofiar ocenia się na ponad 65 tysięcy ludzi - niektóre źródła podają 85 tysięcy zamordowanych.

Po wojnie w procesach przeciwko byłym zbrodniarzom KL Stutthof, sądzono 85 członków załogi obozu, łącznie z komendantem i obozowymi kapo. Zapadło kilkanaście wyroków śmierci i kary od kilku miesięcy więzienia do dożywocia.

Obecnie na terenie obozu w miejscowości Sztutowo znajduje się powstałe w 1962 roku Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia. Prowadzi ono między innymi badania dziejów obozu, jego eksterminacyjnych funkcji oraz miejsca Stutthofu w systemie hitlerowskich obozów zagłady.

Kilkaset metrów od obozu w miejscu, gdzie Niemcy palili ciała zmarłych stoi Pomnik Pamięci Ofiar. Wyryto na nim słowa: "Los nasz dla Was przestrogą ma być nie legendą" oraz "Jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą".

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 12