› bieżące
15:31 / 12.12.2013

71 mieszkań komunalnych oddanych do użytku. Zobacz zdjęcia wnętrza

71 mieszkań komunalnych oddanych do użytku. Zobacz zdjęcia wnętrza

fot. Bartłomiej Ryś

Dziś, 12 grudnia, odbyło się losowanie mieszkań w nowo wyremontowanym budynku przy ulicy Obrońców Pokoju. Dawna bursa szkolna, mieszcząca się przy tej ulicy, została przebudowana na mieszkania komunalne.

W grudniu 2012 roku doszło do podpisania umowy między miastem, a iławską firmą budowlaną IPB, na podstawie której ze szkolnej bursy zrobiono 71 lokali mieszkalnych. Inwestycja ta kosztowała 6 mln. zł.

Pełnostandardowe mieszkania jedno i dwupokojowe, w tym cztery dostosowane dla osób niepełnosprawnych – w takich lokalach zamieszkają przede wszystkim rodziny z budynków przeznaczonych do rozbiórki oraz zajmujące lokale komunalne o bardzo niskim standardzie mieszkaniowym.

Decyzją poprzednich władz miasta, na ulicy Obrońców Pokoju, ma powstać kompleks budynków komunalnych dla elblążan. Pierwszy etap prac, który właśnie został zakończony, to przebudowa i nadbudowa budynku po dawnej bursie. Drugi etap zakłada budowę dodatkowych budynków na Obrońców Pokoju i niedalekiej Wiejskiej.

Po wyburzeniu starej części mieszkalnej powstają tam kolejne obiekty w postaci pełnostandardowych mieszkań.

W ramach inwestycji pn. „Przebudowa z nadbudową budynku bursy szkolnej, zlokalizowanego przy ul. Obrońców Pokoju 40 w Elblągu, na budynek mieszkalny wielorodzinny” uzyskano: 71 lokali mieszkalnych rozmieszczonych na 4 kondygnacjach, w tym: 4 lokale mieszkaniowe przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zlokalizowane na parterze budynku:

-    2 mieszkania 2-pokojowe z pomieszczeniem gospodarczym,

-    1 mieszkanie 2-pokojowe bez pomieszczenia gospodarczego o pow.

39,17 m2,

-    1 mieszkanie 3-pokojowe z pomieszczeniem gospodarczym o pow. 64,30

m2 (największe mieszkanie).

W 4 mieszkaniach, kuchnie oddzielone są od pokoju ścianką bez drzwi, a w pozostałych mieszkaniach przewidziano pokoje z aneksem kuchennym.

Struktura mieszkań przedstawia się następująco:

1)    17 lokali mieszkaniowych o strukturze pokój dzienny z aneksem,

łazienka i pomieszczenie gospodarcze,

2)    1 lokal mieszkaniowy o strukturze pokój dzienny z aneksem,

łazienka, bez pomieszczenia gospodarczego, o pow. 22,13 m2 (najmniejsze mieszkanie),

3)    51 lokali mieszkaniowych o strukturze pokój dzienny z aneksem,

pokój, łazienka

i pomieszczenie gospodarcze,

4)    1 lokal mieszkaniowy o strukturze pokój dzienny z aneksem, pokój,

łazienka, bez pomieszczenia gospodarczego,

5)    1 lokal mieszkaniowy  o strukturze pokój z aneksem, pokój, pokój,

łazienka i pomieszczenie gospodarcze.

Powierzchnie mieszkań 1-pokojowych z pomieszczeniem gospodarczym:

od 24,08 m2 do 37,82 m2.

Powierzchnie mieszkań 2-pokojowych z pomieszczeniem gospodarczym:

od 32,70 m2 do 52,71 m2.

Do budynku zostało doprowadzone c.o., w piwnicy zlokalizowano węzeł cieplny. Mieszkania zostały wyposażone w kuchenki elektryczne (nie ma gazu), zlewozmywaki, kabiny prysznicowe, umywalki, muszle ustępowe. W pokojach są panele podłogowe, a w łazienkach płytki ceramiczne na posadzce i na ścianach. Przewidziano pomieszczenia gospodarcze ze względu na brak podpiwniczenia budynku.

Dla mieszkańców przewidziano miejsca parkingowe, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych, wykonano chodniki, zieleńce, plac zabaw dla dzieci, zamontowano ławki oraz oświetlenie zewnętrzne.

Administratorem budynku będzie ZBK. Całkowity koszt brutto całej inwestycji wyniósł 6.607.035,16 zł.

O przydział mieszkania w zmodernizowanym budynku przy ul. Obrońców Pokoju 40 mogły ubiegać się osoby zajmujące lokale w budynkach przeznaczonych do rozbiórki ze względu na ich zły stan techniczny oraz prowadzone przez Miasto inwestycje drogowe komunalne oraz rodziny zainteresowane poprawą warunków mieszkaniowych.

Warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać lokal w nowym lub zmodernizowanym budynku ustalone zostały w uchwale nr VIII/156/03 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 26.06.2003 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Elbląg. 

25
5
oceń tekst 30 głosów 83%

Powiązane artykuły

Budynek na Zw. Jaszczurczego gotowy. Kto go zasiedli?

29.07.2013

W przyszłym tygodniu pierwsze rodziny mają się wprowadzić do przebudowanego budynku przy ul. Jaszczurczego 20. Po kompleksowym remoncie powstało 9 mieszkań...

Na mieszkanie komunalne trzeba czekać 7 lat. Ile mieszkań będzie w tym roku?

21.02.2014 komentarzy 6

Jak dobrze wiemy, aby otrzymać lokal komunalny, trzeba nie tylko spełniać szereg warunków, ale również swoje odczekać w kolejce. Konkretnie średnio 7...

Zdjęcia ilość zdjęć 14