› bieżące
17:20 / 13.04.2014

74 rocznica zbrodni katyńskiej. Zobacz fotorelację z obchodów

74 rocznica zbrodni katyńskiej. Zobacz fotorelację z obchodów

fot. Konrad Kacprzak

Minęły już 74 lata od momentu, kiedy tysiące osób zginęły pod Katyniem. Dziś, 13 kwietnia, zgodnie z postanowieniem posłów, to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Również w Elblągu odbyły się w związku z tym specjalne uroczystości. Pomimo deszczu, pod krzyż na cmentarzu Agrykola przybyły dziesiątki osób.

Na miejsce przybył Prezydent Jerzy Wilk, wiceprezydent Marek Pruszak, przedstawiciele różnych partii, związków kombatanckich, służb mundurowych oraz mieszkańcy. Wszyscy złożyli kwiaty, a Marek Pruszak przypomniał zebranym czym był mord katyński. Dzięki obecności 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mogliśmy być również świadkami salwy honorowej oraz apelu poległych.

Zbrodnia katyńska to ogólne pojęcie wydarzeń, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku. Ponad 20 tysięcy obywateli Polski na mocy decyzji ZSRR zostało rozstrzelanych poprzez strzały w tył głowy. Przez wiele, wiele lat na temat tej zbrodni Polacy mówić nie mogli. Pojawiła się również słynna sprawa „kłamstwa katyńskiego”. Dopiero 13 kwietnia 1990, czyli 50 lat od zbrodni władze rosyjskie przyznały, że była to”jedna z cięższych zbrodni stalinizmu”.

Zapraszamy do naszej fotorelacji.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 35