› zapowiedzi
12:07 / 20.09.2017

75 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Obchody w Elblągu

75 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Obchody w Elblągu

Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci oraz Obóz Narodowo Radykalny organizują obchody 75 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Wydarzenie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek w dniu 24 września o godzinie 15:00.

W programie:

  • wykład  Leszka Żebrowskiego
  • wykład Kajetana Rajskiego
  • film  „Bitwa pod Rząbcem”
  • koncert akustyczno-elektryczny zespołu POZYTYWKA.

Przewidziano stoisko patriotyczne na którym będzie można nabyć książki i różnego rodzaju przedmioty.

Narodowe Siły Zbrojne to jedna z najistotniejszych formacji polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego walczącego zarówno z niemieckim jak i sowieckim okupantem. Wielu żołnierzy NSZ nie złożyło broni również po ustaniu działań na frontach i jeszcze przez wiele lat po roku 1945 stawiało opór „czerwonym”. Z tego też powodu władze PRL zrobiły wszystko, by nacjonalistyczną organizację przedstawić jako faszystowską lub milczeć o jej istnieniu. 15 września Sejm RP uczcił 75. rocznicę powstania NSZ. 

Tekst uchwały sejmowej

20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.

 

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.

 

Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.

 

Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.

 

W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%