81.rocznica utworzenia Armii Krajowej. Elblążanie oddali hołd Bohaterom
fot. UM Elbląg
Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęły się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierzy Armii Krajowej uroczystości z okazji 81. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Przed obeliskiem i na ulicy Generała Grota Roweckiego zebrali się parlamentarzyści, władze samorządowe, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, elblążanie.
W imieniu Witolda Wróblewskiego prezydenta Elbląga do zebranych zwrócił się wiceprezydent Janusz Nowak:
Gromadzimy się tu dziś, aby wspominać 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, formacji która po wrześniu 1939 roku, kontynuując walkę z okupantami, niosła Polakom nadzieję na odzyskanie wolności.
Bezpośrednimi poprzednikami AK były Służba Zwycięstwu Polsce i późniejszy Związek Walki Zbrojnej, przemianowany ostatecznie na Armię Krajową. AK tworzyło zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w skali Europy. W żadnym okupowanym kraju nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura. Działania Armii Krajowej wymierzone w osłabienie hitlerowskiego okupanta, to przede wszystkim: sabotaż, dywersja, wywiad, z czasem działania partyzanckie i wreszcie cel główny: przeprowadzenie zwycięskiego powstania powszechnego. Cel ten podjęty został w sierpniu ‘44 roku w Powstaniu Warszawskim w nierównej walce z hitlerowcami i w warunkach wkraczających wojsk sowieckich.
Na tle wielkiej historii pamiętajmy, że Armia Krajowa to również osobiste przeżycia. Dla ówczesnych młodych ludzi, którzy nie pogodzili się z wrześniową przegraną, AK była najwyższą próbą patriotyzmu, heroizmu i braterstwa. Po 1945 roku historia Armii Krajowej ma swój smutny dalszy ciąg w postaci aresztowań, brutalnych przesłuchań, długoletnich kar więzienia i kar śmierci dla żołnierzy podziemia. Obecnie czcimy ich jako Żołnierzy Niezłomnych.
Wspominamy i przywołujemy dziś wszystkich Żołnierzy Armii Krajowej, którzy przelewali krew za naszą wolność. Wolność, którą możemy dzięki Nim odczuwać w wymierny sposób, kiedy swobodnie gromadzimy się przy ulicy Gen. Stefana Grota Roweckiego pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej. W sposób szczególny przywołujemy zmarłego kilka lat temu Księdza Infułata Mieczysława Józefczyka, Honorowego Obywatela Elbląga, który w 1943 roku został przyjęty w szeregi Armii Krajowej. To On dawał nam elblążanom żywe świadectwo heroizmu, bohaterstwa i patriotyzmu. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze z Garnizonu Elbląg oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyło składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem dla uczczenia bohaterskiej walki Akowców.