A w Kadynach...
W Kadynach, położonej malowniczo nad Zalewem Wiślanym wsi, trwa plener artystyczny, który organizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu i Stowarzyszenie „Jantar". Dziś, 8 lipca, wszyscy, którzy chcieliby się dołączyć do kulturalnych działań mogą wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba i w wystawie podsumowującej plener.
Ceramika i malarstwo – to przede wszystkim techniki, w których pracują uczestnicy pleneru, który odbywa się pod hasłem „Kadyńskie historie". Pod okiem opiekuna pleneru – Adama Arabskiego uczestnicy poznają możliwości ceramiki i sposoby jej szkliwienia. To artysta, który prowadzi pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie.
- W czwartek na plenerze prezentowana była technika wypalania ceramiki zwana raku, która polega na szybkim wypale, redukcji w materiale dymnym i schłodzeniu w wodzie – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor CSE „Światowid" i organizator pleneru. – Dzięki wprowadzaniu nowych technik, dzięki temu, że uczestnicy pracują obok siebie, inspirują się swoimi pracami, możemy liczyć na ciekawe i zupełnie niespodziewane efekty finalne.
Uczestnicy pleneru, który kończy się już jutro, 9 lipca wciąż pracują – indywidualnie i w grupach, nad obrazami, rzeźbami, kaflami, ceramiką – większość z nich będzie można już dziś o 19.00 zobaczyć w Świetlicy Kadyna, na wystawie podsumowującej plener. Prace, które powstały podczas pleneru, na początku września będzie można również oglądać w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". A o godz. 14.00 również w Kadyńskiej Świetlicy będzie można wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba i wypieku w piecu chlebowym.
- Wszystkie składniki już czekają na ochotników, pierwsze próbne wypieki też już zrobione, zapraszamy wszystkich pasjonatów do wspólnego pieczenia chleba – zapowiada Ewa Bednarska-Siwilewicz instruktor plastyki w CSE „Światowid" w Elblągu.
Galerię zdjęć można oglądać tu: http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/plener-kadyny-2016/
Plener „Kadyńskie historie" odbywa się w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane" dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu.