› poradnik
08:56 / 01.09.2017

ABC inwestowania: przez fundusz czy na własną rękę?

ABC inwestowania: przez fundusz czy na własną rękę?

Inwestowanie dla wielu osób przypomina bujanie się na huśtawce – przez moment jest się bardzo wysoko, aby chwilę później znaleźć się tuż nad ziemią. Nic dziwnego, że początkujący inwestorzy stają przed dylematem: inwestować samodzielnie czy korzystać z pomocy specjalistów? Co wybrać, aby jak najwięcej zyskać? Przyglądamy się wadom i zaletom obu rozwiązań.

Na czym polega inwestowanie?

Inwestowanie to, najprościej rzecz ujmując, ulokowanie posiadanej nadwyżki finansowej w wybranych instrumentach finansowych takich jak akcje czy obligacje. Potencjalny zysk uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wybranych aktywów, inflacji oraz okresu, w jakim decydujemy się inwestować. Inwestowanie nie jest mechanizmem, który przebiega automatycznie – wymaga od inwestora odpowiedniej wiedzy podpartej doświadczeniem, zaangażowania, cierpliwości oraz umiejętności błyskawicznego dostosowania się do aktualnych warunków i zmiany strategii działań.

Zakup akcji lub obligacji na własną rękę

Odpowiedzialne inwestowanie w fundusze wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy uważnie śledzić sesje giełdowe oraz dokładnie zapoznać się z notowanymi na rynku papierów wartościowych spółkami. Dobrym treningiem dla początkujących inwestorów jest udział w wirtualnej giełdzie. Dzięki temu mogą zdobyć doświadczenie, nie ryzykując utraty części lub całości zainwestowanego kapitału.

Samodzielne inwestowanie przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy jest obarczone dużo większym ryzykiem straty kapitału. Skąd czerpać wiedzę niezbędną do rozpoczęcia gry na giełdzie? Początkujący inwestorzy mogą zajrzeć do literatury zagranicznej lub coraz bogatszego zbioru pozycji wydanych na rodzimym gruncie. Pierwsze kroki na giełdzie wymagają poświęcenia wielu godzin na zrozumienie mechanizmów jej działania, na co niewielu może sobie pozwolić.

Inwestowanie w fundusze

Powierzenie środków wyspecjalizowanym podmiotom w wypadku początkujących inwestorów zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Osoba inwestująca w fundusze nie musi posiadać szczegółowej wiedzy na temat działania giełdy – w zamian za prowizję jej pieniędzmi będą zarządzać doświadczeni inwestorzy i maklerzy. Od tego momentu to oni będą decydować, czy za pomocą powierzonych im środków kupować lub sprzedawać dane aktywa, a w przypadku wysokiego ryzyka, wycofać się całkowicie. Dzięki temu inwestowanie w fundusze inwestycyjne takie jak fundusze Esaliens (dawniej Legg Mason) może rozpocząć każdy, również poprzez platformę internetową.

Jak inwestować: samodzielnie czy w fundusze? Podsumowanie

Nie można jednoznacznie ocenić, który sposób inwestowania jest najlepszy. Decyzja jest uzależniona od przyjętej przed danego inwestora strategii, jego wiedzy, doświadczenia, a nawet charakteru. Oba rozwiązania mają wady i zalety, które staraliśmy się jak najdokładniej przedstawić.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%