› bieżące
08:11 / 03.06.2019

ABC Paneli fotowoltaicznych

ABC Paneli fotowoltaicznych

Zdawałeś sobie sprawę, że na powierzchnię kuli ziemskiej dociera w ciągu godziny tyle energii słonecznej, że wszyscy mieszkańcy ziemi, nie daliby rady wykorzystać jej w ciągu roku? Oszałamiające!

Energetyka słoneczna ma w sobie wielki potencjał, a coraz większe zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi i odnawialnymi źródłami energii (OZE) jedynie to potwierdza.

Ogniwa fotowoltaiczne - czym w takim razie są i jak działają?

Ogniwo fotowoltaiczne to  materiał półprzewodnikowy. Jego zadaniem jest zamiana energii słonecznej w prąd elektryczny. Ogniwa produkują prąd stały, aby więc mógł on zostać wykorzystany i miał postać prądu zmiennego, konieczny jest falownik. Większość ogniw fotowoltaicznych w dzisiejszych czasach jest produkowana z takiego materiału jak krzem krystaliczny.

Alternatywa dla paliw kopalnych

Energetyka słoneczna stanowi jedną z najczystszych form odnawialnych źródeł energii (OZE). Panele fotowoltaiczne produkując prąd elektryczny nie szkodzą środowisku, nie hałasują, nie emitują gazów i zanieczyszczeń. W żaden sposób nie wpływa ona także na stan zdrowia człowieka, choć i z takimi mitami można się spotkać. To idealna alternatywa dla paliw kopalnych, które mogą się wyczerpać. Fotowoltaika nie ogranicza jakkolwiek zasobów, jakie daje energia słoneczna, a do tego jest bezproblemowa, bezobsługowa i daje niezależność energetyczną.

Korzyści dla użytkownika

Fotowoltaika poza korzyściami dla środowiska ma także szereg innych zalet. Urządzenia, jak np. laptop, pralka, zmywarka, lodówka, suszarka i inne, mogą bez przeszkód korzystać z prądu wyprodukowanego przez panele, dzięki czemu rachunki za prąd są dużo mniejsze!

Fotowoltaika się opłaca

A Ty zdecydowałeś się już na fotowoltaikę w swoim domu, gospodarstwie lub przedsiębiorstwie? Jeśli nadal masz wątpliwości, są zbędne. Nawet niewielka instalacja jest opłacalna, więc z pewnością warto się nią zainteresować. Jaki jest okres zwrotu takiej inwestycji? Wszystko zależy od jej gabarytów, jednak jeżeli poprawnie oszacujecie jej wielkość, macie gwarancję, że w perspektywie czasu nie pożałujecie. Pamiętajcie, by nie wierzyć w mity, jakoby instalacja nie działała np. w pochmurne dni. W takie jak one promieniowanie nadal dociera do powierzchni Ziemi, a panele intensywnie pracują!

Artykuł napisany we współpracy z OZE Projekt.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%