› policja
07:54 / 24.12.2015

Aby Święta były bezpieczne

Aby Święta były bezpieczne

W czasie świąt zwracajmy uwagę na nietypowe zachowania np. na obce osoby obce interesujące się mieszkaniem sąsiada, który akurat wyjechał. Pamiętajmy, że złodzieje mogą podszywać się pod przedstawicieli różnych zawodów. Jeżeli zauważymy, że w mieszkaniu jest ciemno, a jest uchylone lub otwarte okno lub drzwi powinniśmy się tym zainteresować. Jeżeli podejrzewamy, że dzieje się coś złego dzwońmy na policję pod nr 997.

Czas świąteczny to czas szczególny. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo, swoje, swoich bliskich oraz sąsiadów. Jest to bowiem okres, w którym nie próżnują złodzieje i włamywacze, którzy wtedy właśnie chwytają się różnych metod, aby zdobyć wartościowe przedmioty lub pieniądze.

Nie przechowujmy zatem dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy też uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu, powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin. Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, nie świętują złodzieje. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi wiele czasu w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że „wolniej” oznacza bezpieczniej. Ponadto, pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte kierujący oraz każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. W tych dniach na drogach będzie również dużo więcej patroli ruchu drogowego oraz patroli z wideorejestratorami.

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%