Afrykański pomór świń w powiecie elbląskim. Wybiją ponad dwieście sztuk
Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Olsztynie poinformował o ognisku afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie, w miejscowości Nowy Cieszyn, w gminie Pasłęk. Stado liczące 209 świń zostanie wybite.
W powiecie elbląskim w dwóch gospodarstwach w Nowym Cieszynie i Rogajnach (oba w gminie Pasłęk) stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń. Jak poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Olsztynie w pobranych próbkach Państwowy Instytut Weterynaryjny w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach stwierdził obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV). W gospodarstwach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. W gospodarstwie w Nowym Cieszynie stado liczyło 209 świń, a w Rogajnach – 39.
W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne.
Chorobę przenoszą nie tylko świnie, ale i dziki. Od dzika odstrzelonego w okolicy miejscowości Borzynowo, gmina Pasłęk pobrano próbki po zbadaniu stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV).