› budownictwo mieszkaniowe
16:00 / 24.11.2016

Agencja Mienia Wojskowego w programie „Mieszkanie+”. Elbląg skorzysta?

Agencja Mienia Wojskowego w programie „Mieszkanie+”. Elbląg skorzysta?

Agencja Mienia Wojskowego włączyła się w rządowy program „Mieszkanie Plus” - ma zamiar przekazywać będące w jej posiadaniu grunty, które docelowo będą przeznaczone na budowę bloków, w których zamieszkają średniozamożne polskie rodziny. Część powstałych lokali ma posłużyć też jako kwatery dla żołnierzy oczekujących na mieszkanie służbowe. Na jednej z poprzednich sesji Rady Miejskiej również prezydent Elbląga Witold Wróblewski wyraził chęć przyłączenia się przez miasto do realizacji programu.

Przypomnijmy w tym miejscu, że Elbląg ma duże tradycje związane z wojskowym budownictwem mieszkaniowym. W 2008 roku do użytku oddano dwa budynki dla 74 rodzin wojskowych przy ul. Lotniczej i Piechoty. W 2009 i 2010 roku - kolejne dwa budynki dla 100 rodzin, także na Lotniczej, a w 2011 roku - dysponujący ponad 20 lokalami budynek przy al. Grunwaldzkiej, nieopodal hali Centrum Sportowo-Biznesowego.

Jest szansa, że Agencja Mienia Wojskowego będzie realizowała założenia rządowego programu także na terenie Elbląga. Jak zostaliśmy poinformowani przez rzecznik prasową AMW panią Małgorzatę Weber, aktualnie w całej Polsce są typowane działki, które następnie będą przekazywane pod budowę bloków dla średniozamożnych rodzin. Istotną kwestią jest to, że AMW nie ma prawnej możliwości przekazywania działek podmiotom innym niż samorządy. W związku z tym koniecznym jest wypracowanie pewnej formuły działania w tym zakresie. Niewykluczone, że pierwszym etapem działania będzie zasilenie zasobu gminnego. Następnie gmina będzie przekazywała grunt na rzecz spółki.

26 października tego roku w Warszawie AMW podpisała list intencyjny ze spółką BGK Nieruchomości, w związku z czym od tej chwili będzie mogła wspierać realizację założeń tego rządowego programu. Dzięki partnerskiej współpracy będziemy mogli sprawnie zrealizować ważny społecznie projekt, który zapewni dach nad głową tysiącom polskich rodzin – podkreślali zgodnie przedstawiciele Agencji i spółki odpowiedzialnej za pilotażowe inwestycje.

W liście wskazano możliwość współpracy Agencji i BGK przy „projektach inwestycyjnych w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury społecznej i technicznej”.

Choć zadaniem Agencji Mienia Wojskowego jest przede wszystkim dbanie o odpowiednie zakwaterowanie dla wojska, chcemy również wspierać projekty istotne społecznie. Takim projektem jest budowa mieszkań na wynajem dla średniozamożnych rodzin. Mieszkania te są potrzebne szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie również dysponujemy gruntami, które będą rozważane pod kątem inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Wstępna koncepcja zakłada, że część powstałych tam lokali posłuży też jako kwatery dla żołnierzy oczekujących w stolicy na mieszkanie.

– wskazał Mateusz Mroz, p.o. prezes AMW.

Już teraz w Agencji Mienia wojskowego prowadzone są analizy stanu formalno-prawnego nieruchomości z zasobu AMW oraz trybu i formy ich przekazania do spółki BGK Nieruchomości. Pod uwagę brane są działki dobrze skomunikowane z miastem i zlokalizowane w sąsiedztwie obszarów, na których istnieje już zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.

Jedną z kluczowych instytucji w programie Mieszkanie Plus, która finansowo wesprze jego realizację, jest spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego – BGK Nieruchomości. Dzięki podjęciu współpracy z AMW oraz wcześniejszym porozumieniom z samorządami spółka dysponuje już ok. 100 ha gruntów.

Nieruchomości wytypowane do realizacji pilotażowych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus zlokalizowane są zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych gminach, które mają dynamicznie rozwijający się rynek pracy lub doskonałą komunikację z centrami metropolii. Tylko na zgłoszonych dotychczas terenach może powstać 2 tys. mieszkań. Wierzę jednak, że to dopiero początek i kolejne udział w programie kolejnych podmiotów jest tylko kwestią czasu.

– zaznaczył Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.

Program „Mieszkanie Plus” jest drugim, po projekcie „Rodzina 500 plus”, pomysłem gabinetu Beaty Szydło na rozwiązanie problemu niskiego poziomu zabezpieczenia socjalnego. Dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności, zachęty dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe i zwiększenie wparcia dla społecznego budownictwa czynszowego to jego najważniejsze elementy. Główne założenia programu zostały zaprezentowane przez premier Beatę Szydło i ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka w dniu 3 czerwca 2016 roku. Uroczystość uruchomienia programu Mieszkanie Plus odbyła się 12 października w Katowicach.

Inwestycje mieszkaniowe mają być realizowane na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników, na nieruchomościach przekazanych przez jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa i spółki z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A. Lokale, które powstaną mają charakteryzować się umiarkowanymi czynszami, dostępnymi przede wszystkim dla słabiej uposażonych rodzin.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%