› poradnik
01:42 / 13.03.2019

Akcesoria dla matek karmiących piersią. Sprawdź, w co warto zainwestować

Akcesoria dla matek karmiących piersią. Sprawdź, w co warto zainwestować

Zamierzasz karmić piersią i zastanawiasz się, co może w tym pomóc? Szukasz akcesoriów, które będą przydatne i ułatwią karmienie piersią dziecka? Podpowiadamy, w co naprawdę warto zainwestować. Oto nasz przegląd akcesoriów do karmienia piersią.

Osłonki na brodawki

Kapturki na piersi, czyli osłonki na brodawki. To silikonowe nakładki, które mają za zadanie ułatwić dziecku chwycenie piersi. Sprawdzają się w przypadku wklęsłych, mało elastycznych brodawek i w przypadkach, gdy chcemy przejść z karmienia butelką na pierś. Z całą pewnością osłonki na brodawki nie służą ochronie przed gryzieniem przez niemowlę. Jeżeli karmienie piersią sprawia ból, oznacza to, że dziecko nie chwyta piersi prawidłowo. Stosowanie osłonek na brodawki powinno być skonsultowane ze specjalistą – doradcą karmienia piersią. Doradca nie tylko wytłumaczy, jak ich używać, ale pomoże również jak najszybciej z nich zrezygnować. Lepiej nie kupować osłonek zawczasu.

Laktator

Służy do odciągania mleka z piersi, a na początku drogi mlecznej może pomóc w rozkręceniu laktacji. Z pewnością można wykarmić dziecko piersią nie używając laktatora. Ale już pod koniec ciąży dobrze mieć wybrany model i wiedzieć, który i gdzie kupimy. Z tej wiedzy skorzystamy, jeśli pojawi się potrzeba dodatkowego stymulowania piersi lub zostawienia mleka dla maluszka w razie np. pobytu w szpitalu.

Wkładki laktacyjne

Warto kupić chociaż jedną paczkę. Mogą być przydatne na początku, zaraz po porodzie. Wówczas często mleko wypływa z piersi w niekontrolowany sposób. Często przez kilka kolejnych tygodni jedna pierś przecieka, gdy dziecko karmione jest z drugiej. Wkładki laktacyjne wkłada się do biustonosza i wchłaniają one wypływające mleko, chroniąc ubranie przed zmoczeniem.

Poduszka do karmienia piersią

To bardzo przydatny gadżet, który pozostanie z nami na długo i z biegiem czasu może zmieniać swoje przeznaczenie. Po kilku miesiącach może być podpórką dla malucha w trakcie zabawy. Na początku jednak, z pewnością bardzo ułatwi prawidłowe przystawienie dziecka i przyjęcie komfortowej pozycji przez mamę. Będzie wspomagać zarówno mamę po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Warto wiedzieć, że w pierwszych tygodniach maluszki lubią jeść bardzo długo i nawet spać przytulone do mamy. Dzięki poduszce nie nabawimy się bólu pleców. Warto mieć poduszkę do karmienia już w szpitalu po porodzie.

Muszle laktacyjne

To silikonowe formy w kształcie muszli, które nosi się w biustonoszu między karmieniami. Poprawiają one komfort – chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Piersi mogą być bardzo wrażliwe w początkach karmienia. Muszle zbierają nadmiar pokarmu, delikatnie uciskają zmniejszając obrzęk i napięcie piersi. Niektóre modele wspomagają także wyciąganie brodawek. Jest to gadżet tani i niewielki, a może pomóc każdej mamie. Na pewno nie będzie to chybiony zakup.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%