› bieżące
12:29 / 08.02.2017

Akcja przeciw gwałtom - Solidarne z Aleksandrą z Elbląga

Akcja przeciw gwałtom - Solidarne z Aleksandrą z Elbląga

fot. archiwum elblag.net

W naszym mieście One Billion Rising organizuje ruch OSK Elbląg, taniec będący wyrazem współodpowiedzialności jednych kobiet za los innych oraz dezaprobaty dla łamania praw kobiet dotkniętych przestępstwem gwałtu jak i tzw. innych czynności seksualnych przez władzę i wymiar sprawiedliwości. Tańczyć będziemy 14 lutego o godzinie 18.00 na pl. Jagiellończyka. Zapraszamy serdecznie wszystkie Panie oraz organizacje do przyłączenia się do akcji.

 

Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland 2017 W tym roku 14 lutego w ramach akcją Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland Wspólną akcją w Polsce będziemy nagłaśniać problem gwałtu na randce.


Dlaczego ten temat? Za każdym razem akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland porusza trudny społecznie temat przemocy wobec kobiet. W tym roku jest to temat gwałtów na randce. Statystyki podają, że jedna na trzy osoby doświadcza, bądź doświadczyła choć raz w swoim życiu przemocy na randce. Przemoc na randce może przydarzyć się każdej osobie i nie ma związku z jej wykształceniem czy warunkami ekonomicznymi rodziny, z której pochodzi. Większość ofiar przemocy na randce to młode kobiety, należą one do grupy najwyższego ryzyka.

Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważny problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)

W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce" – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński".

Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie problemem gwałtów na randce, by nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

DEFINICJA

Gwałt na randce/ gwałt dokonany przez znajomego

To stosunek seksualny bez naszej zgody dokonany przez znajomego lub przyjaciela. Wymuszenie stosunku może odbyć się bez użycia siły; gwałt jest także wtedy, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek seksualny np. gdy ktoś śpi, jest nieprzytomny – traci świadomość w wyniku m.in. spożycia alkoholu. STATYSTYKI

Ofiarami większości gwałtów i przemocy seksualnej są osoby młode pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, kobiety w tej grupie wiekowej są cztery razy bardziej narażone na gwałt na randce niż jakiejkolwiek inne. Badania The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA pokazały, że 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia. 42% kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło. 84% kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców. 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt. (dane pochodzą z badań przeprowadzonych w USA)

Jednocześnie wszystkie angażujące się miejscowości podczas akcji wyrażą swoje poparcie dla pani Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw, na która sad nałożył karę pieniężną, ponieważ nie chciała przebywać z oprawcami na jednej sali. Przypominamy,ze sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia, a powodem był błąd proceduralny tj. Uważamy to za skandal. Nie może być tak, żeby ze względu na niedopatrzenia sadów na wypadek wyroku skazującego odwołać się na takiej podstawie, a ofiara musiała jeszcze raz przechodzić przez traumę związaną z postępowaniami dowodowymi, w ten sposób niemożliwa staje się terapia ofiary, bo nie może ona skupić się na zabliźnieniu ran psychicznych. Bądź solidarna z kobietami i dziewczynami, które doświadczają przemocy. Dołącz do akcji Nazywam się miliard/One Billion Rising Poland! Powiedz razem z nami: JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ!

W naszym mieście One Billion Rising organizuje ruch OSK Elbląg, taniec będący wyrazem współodpowiedzialności jednych kobiet za los innych oraz dezaprobaty dla łamania praw kobiet dotkniętych przestępstwem gwałtu jak i tzw. innych czynności seksualnych przez władzę i wymiar sprawiedliwości. Tańczyć będziemy 14 lutego o godzinie 18.00 na pl. Jagiellończyka. Zapraszamy serdecznie wszystkie Panie oraz organizacje do przyłączenia się do akcji.

Ogólnopolski Strajk Kobiet Elbląg
 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Wideokonferencja podczas rozprawy w sądzie. Sprawa o gwałt ratowników medycznych

31.01.2017

Elbląski sąd wyjątkowo wyraził zgodę na przesłuchanie kobiety podczas rozprawy korzytając z możliwości zastosowania wideokonferencji. Pokrzywdzona,...

Jutro kolejna rozprawa o gwałt byłych ratowników medycznych. Zamknięcie przewodu sądowego?

31.05.2017

Jutro (1.06) w elbląskim sądzie kolejna rozprawa przeciw dwóm ratownikom medycznym oskarżonym o gwałt na 35 - letniej tłumaczce podczas szkolenia w...