› bieżące
11:19 / 02.11.2012

Akcja Zima. W Elblągu drogowcy oczekują na pierwsze opady

Akcja Zima. W Elblągu drogowcy oczekują na pierwsze opady

fot. elblag.net

Zima tuż, tuż. Pierwsze przymrozki za nami. Czy służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg i chodników w naszym mieście są przygotowane na pierwsze opady śniegu? W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, walką ze ślizgawicą i białym puchem na elbląskich ulicach, zajmie się firma Skanska S.A. oddział PUDiZ w Gutkowie.

Firma ta w ubiegłym roku wygrała przetarg na zimowe i pozazimowe utrzymanie jezdni i chodników w Elblągu. Zadaniem tym zajmować się będzie jeszcze przez kolejne dwa sezony, do  30 kwietnia 2014 r. Wartość podpisanej w 2011 r. umowy to 16 mln 702 tys. zł.

1 listopada 2012 r. w Nowinie koło Elbląga uruchomiony został punkt informacyjno-dyspozycyjny dotyczący zimowego utrzymania dróg w mieście. Prowadzona przez firmę Skanska S.A. Infolinia, czynna jest przez całą dobę pod numerami telefonów: tel. stacjonarny: (89) 757 97 60, tel. komórkowy: 797 229 315.

Do obowiązków wykonawcy w sezonie zimowym 2012/2013, należeć będzie m.in. utrzymanie całodobowego dyżuru zimowego, zapobieganie i zwalczanie ślizgawicy i gołoledzi, zgarnianie śniegu i błota pośniegowego, posypywanie piaskiem i środkami uszorstniającymi nawierzchnię jezdni i chodników, a także wywóz nadmiernej ilości śniegu oraz pozimowe podczyszczanie jezdni i chodników planowane na marzec i kwiecień 2013 r.

Wykonawca zobowiązany będzie do odśnieżenia jezdni zaliczonych do I kolejności w czasie do 3 godz. od momentu ustania opadów śniegu i 2 godzin od stwierdzenia wystąpienia zjawisk atmosferycznych powodujących śliskość tj. lodowica, gołoledź.

Czas odśnieżania jezdni zaliczonych do II kolejności odśnieżania i likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 6 godz. od ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk atmosferycznych powodujących śliskość.

Natomiast czas odśnieżania i likwidowania śliskości na chodnikach zaliczonych do I kolejności nie może przekroczyć 3 godz. od chwili ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk atmosferycznych: gołoledzi, ślizgawicy, lodowicy, śliskości śniegowej i pośniegowej. Chodniki zaliczone do II kolejności odśnieżania, mają być odśnieżone w ciągu 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu.

Wszystkie pojazdy odśnieżające jezdnie i chodniki posiadać będą specjalne oznakowanie.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%