› moda i styl życia
14:19 / 30.11.2012
Aktorzy Teatru Walizka przeszli metamorfozy ciała i duszy
fot. www.swiatowid.elblag.pl
Ładny, zadbany wygląd to dobre samopoczucie i nie ma znaczenia czy to osoba pełnosprawna czy niepełnosprawna. Tak było w przypadku aktorów Teatru Walizka, którzy wzięli udział w projekcie METAMORFOZY.
Proste zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne, które wpłynęły na wygląd zewnętrzny czwórki niepełnosprawnych aktorów z Teatru Walizka, miały także wpływ na ich wnętrze - na samoocenę i pewność siebie. Gdy podczas prezentacji w trakcie Międzynarodowych Spotkań Artystycznych wyszli, aby pokazać się innym, w ich oczach był błysk, a uśmiech nie schodził im z twarzy.
- Uczestnicy METAMORFOZ zobaczyli, że mogą być modni oraz ile przyjemności mogą sprawić fajne ubrania, dobra fryzura i makijaż. Zobaczyli, jak łatwo można się zmieniać i dzięki temu czuć się pewniej - mówi opiekun grupy, terapeutka Agnieszka Ochmańska. - Podczas akcji cała czwórka była bardzo zaangażowana, szczęśliwa i dumna, że mogła wziąć w niej udział.
METAMORFOZY nie udałyby się gdyby nie pomoc salonu fryzjerskiego i kosmetycznego, ale akcja należała do tych, na których zyskują obie strony.
- Poznałam wspaniałych i uśmiechniętych ludzi. Mam nadzieję, że moje makijaże sprawiły im chwilę przyjemności i radości - mówiła po akcji Agnieszka Jewusiak z Fabryki Stylu. - Jestem zainteresowana udziałem w takich przedsięwzięciach w przyszłości i mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę mogła pomóc przy stylizacjach, sesjach zdjęciowych czy podczas warsztatów.
Pierwszym etapem METAMORFOZ były zabiegi fryzjerskie - uczestnicy skorzystali z porad specjalistów, a wizyta w salonie upłynęła im w miłej atmosferze.
- Cieszę się, że miałam okazję obalać stereotypy - stwierdziła Marta Babij fryzjerka z Salonu Ce Ce. - Uważam, że każdy niepełnosprawny powinien korzystać z takich usług, ponieważ wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy stopień sprawności, chcemy wyglądać i czuć się wyjątkowo. Super, że są takie akcje, uczą nas tolerancji, której mimo wszystko, jeszcze cały czas brakuje w naszym społeczeństwie.
Kolejnym etapem była wizażystka, szczególnie panie poddawały się tym zabiegom z dużą przyjemnością, potem był czas na przebieranki i sesję zdjęciową. Już podczas wizyty u fryzjera i kosmetyczki uczestnicy METAMORFOZ byli nieustannie fotografowani, ale prawdziwa sesja czekała na nich na Scenie Na Piętrze w „Światowidzie”. Tu, jak rasowi modele i modelki, pozowali Dariuszowi Bocianowi i Agnieszce Ochmańskiej.
METAMORFOZY były częścią organizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Zdjęcia z akcji, w formie prezentacji fotograficznej, uczestnicy MSA zobaczyli w piątek, 23 listopada. Tego samego dnia odmieniona czwórka zaprezentowała się na żywo podczas integracyjnego spotkania.
- To było dla nich wzmocnienie - mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. - Zwykle, wychodząc na zewnątrz, próbują się chować, ubierają się tak, żeby się nie wyróżniać, po METAMORFOZIE było zupełnie inaczej, chcieli się pokazywać. To zwykli młodzi ludzie, którzy chcą być zauważani i potrzebni.
- Akcja METAMORFOZY i reakcja na nią osób, które wzięły w niej udział i uczestników MSA to dla mnie początek większej zmiany - zmiany, którą muszą przejść oni, ich rodziny oraz my, jako społeczeństwo - podsumowuje jej pomysłodawczyni - Edyta Machul.
Uczestnikami METAMORFOZ byli: Jacek, Ela, Marta, Darek.
Zdjęcia z METAMORFOZ można oglądać na stronie „Światowida”.