› moda i styl życia
14:19 / 30.11.2012

Aktorzy Teatru Walizka przeszli metamorfozy ciała i duszy

Aktorzy Teatru Walizka przeszli metamorfozy ciała i duszy

fot. www.swiatowid.elblag.pl

Ładny, zadbany wygląd to dobre samopoczucie i nie ma znaczenia czy to osoba pełnosprawna czy niepełnosprawna. Tak było w przypadku aktorów Teatru Walizka, którzy wzięli udział w projekcie METAMORFOZY.

Proste zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne, które wpłynęły na wygląd zewnętrzny czwórki niepełnosprawnych aktorów z Teatru Walizka, miały także wpływ na ich wnętrze -€“ na samoocenę i pewność siebie. Gdy podczas prezentacji w trakcie Międzynarodowych Spotkań Artystycznych wyszli, aby pokazać się innym, w ich oczach był błysk, a uśmiech nie schodził im z twarzy. 
 
- Uczestnicy METAMORFOZ zobaczyli, że mogą być modni oraz ile przyjemności mogą sprawić fajne ubrania, dobra fryzura i makijaż. Zobaczyli, jak łatwo można się zmieniać i dzięki temu czuć się pewniej -€“ mówi opiekun grupy, terapeutka Agnieszka Ochmańska. -€“ Podczas akcji cała czwórka była bardzo zaangażowana, szczęśliwa i dumna, że mogła wziąć w niej udział.   
 
METAMORFOZY nie udałyby się gdyby nie pomoc salonu fryzjerskiego i kosmetycznego, ale akcja należała do tych, na których zyskują obie strony.
 
- Poznałam wspaniałych i uśmiechniętych ludzi. Mam nadzieję, że moje makijaże sprawiły im chwilę przyjemności i radości - mówiła po akcji Agnieszka Jewusiak z Fabryki Stylu. - Jestem zainteresowana udziałem w takich przedsięwzięciach w przyszłości i mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę mogła pomóc przy stylizacjach, sesjach zdjęciowych czy podczas warsztatów.
 
Pierwszym etapem METAMORFOZ były zabiegi fryzjerskie -€“ uczestnicy skorzystali z porad specjalistów, a wizyta w salonie upłynęła im w miłej atmosferze.
 
- Cieszę się, że miałam okazję obalać stereotypy -€“ stwierdziła Marta Babij fryzjerka z Salonu Ce Ce. -  Uważam, że każdy niepełnosprawny powinien korzystać z takich usług, ponieważ wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy stopień sprawności, chcemy wyglądać i czuć się wyjątkowo. Super, że są takie akcje, uczą nas tolerancji, której mimo wszystko, jeszcze cały czas brakuje w naszym społeczeństwie.  
 
Kolejnym etapem była wizażystka, szczególnie panie poddawały się tym zabiegom z dużą przyjemnością, potem był czas na przebieranki i sesję zdjęciową. Już podczas wizyty u fryzjera i kosmetyczki uczestnicy METAMORFOZ byli nieustannie fotografowani, ale prawdziwa sesja czekała na nich na Scenie Na Piętrze w „Światowidzie”. Tu, jak rasowi modele i modelki, pozowali Dariuszowi Bocianowi i Agnieszce Ochmańskiej.
 
METAMORFOZY były częścią organizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Zdjęcia z akcji, w formie prezentacji fotograficznej, uczestnicy MSA zobaczyli w piątek, 23 listopada. Tego samego dnia odmieniona czwórka zaprezentowała się na żywo podczas integracyjnego spotkania.
 
- To było dla nich wzmocnienie - mówi Teresa Miłoszewska, organizator Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. - Zwykle, wychodząc na zewnątrz, próbują się chować, ubierają się tak, żeby się nie wyróżniać, po METAMORFOZIE było zupełnie inaczej, chcieli się pokazywać. To zwykli młodzi ludzie, którzy chcą być zauważani i potrzebni.
 
- Akcja METAMORFOZY i reakcja na nią osób, które wzięły w niej udział i uczestników MSA to dla mnie początek większej zmiany -€“ zmiany, którą muszą przejść oni, ich rodziny oraz my, jako społeczeństwo -€“ podsumowuje jej pomysłodawczyni -€“ Edyta Machul.
 
Uczestnikami METAMORFOZ byli: Jacek, Ela, Marta, Darek.
 
Zdjęcia z METAMORFOZ można oglądać na stronie „Światowida”.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%