Aktywne przejścia dla pieszych dla Elbląga - nie tym razem
Powracamy ostatecznie już do tematu konkursu „Aktywne przejścia dla pieszych”, o którym pisaliśmy dwukrotnie. Dzisiaj otrzymaliśmy informację od Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu jak zakończyła się reklamacja zgłoszona przez urzędników.
O konkursie informowaliśmy w momencie, kiedy rozpoczęto zbieranie zgłoszeń. Wówczas Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga zapewniła nas, że zgłoszonych zostanie pięć przejść dla pieszych oraz prowadzona będzie kampania informacyjna na ten temat, aby zachęcić mieszkańców do głosowania. Niestety Elbląga na liście konkursowej nie było.
W dniu rozpoczęcia głosowania, zanim jeszcze sami sprawdziliśmy stronę konkursu, zadzwoniła do nas jedna z pracownic elbląskiego urzędu. Jak nam powiedziała, chciała zagłosować na jedno ze zgłoszonych przejść i zachęcić wszystkich znajomych, aby przyłączyli się do akcji. Ku jej ogromnemu zaskoczeniu, na liście konkursowej nie znalazła się ani jedna pozycja, spośród tych o której zapowiadała rzecznik prasowa Joanna Urbaniak.
Przypomnijmy, były to przejścia dla pieszych z lokalizacjami:
1. Grunwaldzka - na wysokości hali Elzam,
2. Grota-Roweckiego budynek sądu – budynek urzędu,
3. Robotnicza -Brzozowa -Jaśminowa przejście przy kościele,
4. Żeromskiego-Ogrodowa przy Leclercu,
5. Pułkownika Dąbka –Matejki.
Wówczas o wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Łukasza Mierzejewskiego z Biura Prasowego. Według jego relacji, pracownicy Zarządu Dróg 25 sierpnia zgłosili wnioski do konkursu za pośrednictwem strony internetowej. Jednak nie otrzymali żadnego potwierdzenia związanego z przyjęciem wniosków, jak i odmowie ich rejestracji. Urzędnicy interweniowali u organizatora konkursu. W odpowiedzi dostali informację, że wg informatyków nikt z Elbląga nie logował się w ich serwisie.
Ostatecznie do Fundacji PZU, która była organizatorem konkursu, przekazany został adres IP komputera z którego wysłane zostały zgłoszenia. Na tym jednak sprawa się zakończyła. Od fundacji nie przyszła żadna informacja zwrotna, a konkurs został zgodnie z regulaminem rozwiązany.
Miejscowości, które otrzymają aktywne przejścia to: Olsztyn, Sędziszów Małopolski, Bezrzecze,Mysłowice, Zawadzkie, Marki, Skała, Myszków, Kobyłka, Karpacz, Sieradz, Witnica , Brzesko, Chełmża, Zielonka, Wola Podłężna, Solanka, Siercza, Gołańcz i Miechów.
Poniżej przedstawiamy film, jak wyglądałyby zmodernizowane przejścia dla pieszych.