› imprezy
09:48 / 26.02.2013

Ale Brasil! Koncertowa fuzja dwóch niezwykłych osobowości

Ale Brasil! Koncertowa fuzja dwóch niezwykłych osobowości

4 marca zapraszamy na dwuczęściowy koncert prezentujący najnowszą płytę Doroty Miśkiewicz „ALE” oraz najpiękniejsze samby i bossa novy na kwintet jazzowy i orkiestrę zaaranżowane przez mistrza nastroju Henryka Miśkiewicza.

Henryk Miśkiewicz - saksofony, aranżacje
Dorota Miśkiewicz - śpiew
Tomasz Kałwak - fortepian, instrumenty klawiszowe
Marek Napiórkowski - gitary Robert Kubiszyn kontrabas, gitara basowa
Robert Luty - perkusja
Marek Moś - dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna  

A L E

Garść delikatnej elektroniki połączonej z podróżą w przeszłość, do krainy retro, kiedy słowo diwa nie znaczyło jeszcze -”kapryśna gwiazda”, ale „osobowość” i kiedy można było śpiewać  piosenkę o najważniejszych sprawach w niebanalny, lekki sposób. ALE to płyta z jednej strony przypominająca epokę, kiedy polskie wokalistki na scenie w Opolu urzekały i łamały serca, z drugiej zaś czerpiąca garściami z najświeższych tradycji songwriterskich. Taka jest też sama Dorota – jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i wiecznie poszukująca, wyczulona na wciąż nowe dźwięki i eksperymenty. ALE to album słodko-gorzki, smutno-wesoły. Niejednoznaczny, igrający z muzyką i słowami. Na jego ambiwalencję naprowadza już tytuł płyty. Piosenki brzmią ciepło, lekko, nawet jeśli ich temat to waga ciężka. Dorota Miśkiewicz rzuca wyzwanie bluesowej, zgryźliwej naturze Polaków i o rzeczach bolesnych śpiewa z wdziękiem i bezpretensjonalnie. Zamiast przygnębiać – dodaje ducha i pogody ducha. ‘ALE’ Doroty Miśkiewicz to piosenki, które mówią coś o twoim życiu.

Smooth Brasil

Najnowszy projekt Henryka Miśkiewicza - urokliwe klimaty muzyki pochodzenia latynoamerykańskiego na jazzowo w połączeniu z symfoniką. Na koncercie zabrzmią również najpiękniejsze kompozycje z płyty „Uniesienie”. Henryk Miśkiewicz jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich muzyków jazzowych. Zwycięzca Jazz Top (Jazz Forum) w kategorii klarnetu i saksofonu altowego. Zdobywca dwóch Fryderyków („Lyrics” – płyta roku 2002 oraz muzyk roku 2004), nagrodzony Mateuszem (nagroda Pr III Polskiego Radia) i Oskarem Jazzowym za całokształt pracy twórczej (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Koncertował na największych festiwalach jazzowych m.in. Pori Jazz Festiwal (Finlandia), Umbria Jazz Festiwal (Włochy), wielokrotnie na Jazz Jamboree. Występował z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna, Patem Methenym (w projekcie Anny Marii Jopek), Davidem Murrayem oraz czołówką polskich muzyków jazzowych.

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, godz. 19:00 Bilety: 40 zł (ulgowy) i 50 zł (normalny) do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – Ratusz Staromiejski, IV piętro, pok. 29. Rezerwacja telefoniczna: 55 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.elblag.eu

 

Joanna Kownacka
Elbląska Orkiestra Kameralna

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%