› bieżące
08:00 / 19.02.2015

Alkoholizm - problem, którego nie można lekceważyć

Alkoholizm - problem, którego nie można lekceważyć

Problem z alkoholem ma wielu Polaków, ale niewielu z nich się do tego przyznaje. Każde z miast musiało wypracować odpowiednią strategię radzenia sobie z tą kwestią. Urząd Miasta Elbląga już od kilku lat prowadzi program, którego głównym założeniem jest rozwiązywanie problemów alkoholowych. Także na ten rok przygotowano stosowny plan działania. Odpowiednią uchwałę podjęto pod koniec ubiegłego roku.

Na mocy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, każda z gmin powinna podjąć odpowiednie kroki w celu zapobiegania problemom, związanym z nadużywaniem alkoholu przez jej mieszkańców. Z danych, udostępnianych przez Urząd Statystyczny w Olsztynie wynika, że nasze miasto wydało ponad 95 tys. zł na przedsięwzięcia, związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi (dane za rok 2013; brak analogicznych danych odnośnie roku 2014).

Także na ten rok podjęto stosowną uchwałę, która wprowadza w życie a Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Miasto Elbląg. Działania, realizowane w ramach wspomnianego programu, skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, rodzin osób z problemem alkoholowym, osób pijących nadmiernie, w tym uzależnionym od alkoholu oraz pozostałych konsumentów trunków.

Wśród celów, jakie mają być realizowane poprzez wymieniany program, wyróżnia się m. in. promowanie trzeźwości, wsppieranie środowisk i postaw abstynenckich. Duży nacisk kładzie się również na zapewnienie pomocy opiekuńczo-wychowawczej, psychologicznej, socjoterapeutycznej i socjalnej dzieciom i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Nie bez znaczenia jest również aktywizacja osób z problemem alkoholowym, zapobieganie zjawiskom niedostosowania społecznego oraz działania na rzecz osób, mających  problemy związane z nadużywaniem alkoholu i bezdomnością.

MPPiRPA jest potrzebny i zapewne przynosi efekty. Policyjne statystyki wskazują jednak, że jeszcze dużo jest w tej kwestii do zrobienia. W ubiegłym roku elbląscy funkcjonariusze zatrzymali 3534 osoby pod wpływem alkoholu w celu umieszczenia ich w Izbie Wytrzeźwień. Dane, przedstawione w załączeniu do uchwały, dotyczącej omawianego w artykule projektu wskazują dodatkowo, iż mimo malejącej liczby osób, kierowanych do Pogotowia Socjalnego z powodu nadużywania alkoholu (w 2010 r. ich liczba wynosiła ponad 4.5 tys., w roku 2014 już tylko ponad 3 tys.), problem wciąż jest daleki od rozwiązania.

2
7
oceń tekst 9 głosów 22%