› inwestycje komercyjne
11:31 / 18.10.2012

Alstom Power dostał środki na nowe technologie w elbląskim Zakładzie Turbin

Alstom Power dostał środki na nowe technologie w elbląskim Zakładzie Turbin

fot. archiwum Alstom Power

Prawie 3,5 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma firma Alstom Power, na wdrożenie innowacyjnej technologii spawania w Zakładzie Turbin w Elblągu. Spółka z końcem maja tego roku, oddała do użytku nową spawalnię wałów turbin przy ul. Stoczniowej. Pozyskane środki stanowić więc będą zwrot części kosztów związanych z uruchomieniem tej inwestycji w Elblągu.

Przypomnijmy, że 31 maja 2012 r. do użytku oddana została nowa spawalnia wałów turbin w Zakładzie Turbin spółki Alstom Power w Elblągu. Była to największa w tym roku inwestycja Alstom Power w Polsce. Nowa spawalnia, która została zaprojektowana i wykonana z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań gwarantuje, że w procesach spawania wałów będą wykorzystane najnowsze technologie stosowane w fabrykach Alstom na całym świecie.

Zainstalowanie nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń umożliwia spawanie wałów turbin w wysoko zaawansowanej technologii wąskoszczelinowej, przy jednoczesnym wzroście produktywności o 15% i obniżeniu zużycia energii o 20%. W budynku spawalni zastosowano najnowsze, przyjazne środowisku rozwiązania, takie jak odzysk ciepła z procesów technologicznych, izolacja termiczna ścian i dachu jak również zbieranie wody deszczowej i wykorzystywanie jej do celów sanitarnych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów zabezpieczeń zgodnych z wymogami środowiska oraz higieny i bezpieczeństwa pracy, a także zdalnemu nadzorowi nad procesami poprawiono bezpieczeństwo pracy.

Całkowity koszt wdrożenia innowacyjnej technologii spawania w Zakładzie Turbin, wyniósł ponad 9,5 mln złotych. Prawie 3,5 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007 – 2013. Alstom Power w 2009 r. złożył wniosek o dofinansowanie swojej inwestycji w ramach działania: Wzrost Konkurencyjności przedsiębiorstw. W 2010 r. projekt spółki znalazł się na liście rezerwowej. Mimo to spółka rozpoczęła jego realizację z własnych środków. Efektem prac było otwarcie w połowie tego roku nowej spawalni przy ul. Stoczniowej.

W październiku tego roku, Zarząd Województwa zatwierdził zaktualizowaną listę dużych przedsiębiorstw, które otrzymają dofinansowanie na nowe inwestycje. Dzięki dodatkowym środkom z krajowej rezerwy wykonania udało się rozszerzyć listę beneficjentów o projekty, które znajdowały się na liście rezerwowej.
- Wśród przedsiębiorstw, które otrzymają wsparcie z jest firma Alstom Power – informuje Joanna Urbaniak, asystent Witolda Wróblewskiego Członka Zarządu Województwa. - Spółka otrzyma 3 484 800 zł na wdrożenie innowacyjnej technologii spawania w Zakładzie Turbin ALSTOM Power w Elblągu.  

Zakład Turbin w Elblągu powstał w 1948 r. Obecnie fabryka produkuje kompletne turbiny parowe różnej mocy oraz moduły, podzespoły i części zamienne dla elektrowni parowych, gazowych oraz jądrowych. Na całym świecie pracuje ponad 320 turbin parowych i gazowych wyprodukowanych w elbląskim Zakładzie Turbin.

W Zakładzie Turbin realizowana jest także obróbka wszystkich elementów oraz montaż turbin i zespołów turbin o max. masie 120 ton. W zakresie produkcji łopatek turbinowych stosowane są nowatorskie rozwiązania technologiczne, takie jak pięcioosiowe zautomatyzowane centra obróbcze oraz komputerowy pomiar profilu łopatki. Linia produkcyjna łopatek realizuje kompleksowe wykonanie łopatek stacjonarnych oraz wirnikowych o maksymalnej długości 1600 mm z różnego typu materiałów.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%