Ambasador Białorusi przyjechał do Elbląga
fot. Twitter
Jak informuje ambasada Białorusi na swoim profilu Twitter, w dniach 2-4 września Elbląg odwiedził ambasador tego kraju Aleksandr Averyanov. Szef misji dyplomatycznej spotkał się m.in. z Prezydentem Witoldem Wróblewskim, przedstawicielami administracji lokalnej i biznesu a także z delegacjami miast, z którymi Elbląg ma porozumienia o partnerskiej współpracy.
Na razie nie znamy dokładnych szczegółów tego spotkania. Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta poinformowała nas, że biuro przygotowuje stosowny komunikat prasowy. Niestety, media nie zostały zaproszone na to spotkanie.
Z opublikowanych przez ambasadę informacji wynika, że podczas wizyty osiągnięto porozumienie o zorganizowaniu w Elblągu konferencji gospodarczej z udziałem białoruskich eksporterów i polskich inwestorów. Zostały także omówione perspektywy aktywizacji kontaktów partnerskich między Elblągiem i Nowogródkiem w dziedzinie turystyki, wymiany młodzieżowej i akademickiej w ramach zawartej umowy o partnerskiej współpracy miast.
Aktualizacja: poniżej przedstawiamy pełny komunikat wysłany przez biuro prasowe UM Elbląg.
Za nami XI – bardzo udana edycja Elbląskiego Święta Chleba, która była nie tylko okazją do skorzystania z jarmarku produktów regionalnych, czy bogatej oferty kulturalnej i sportowej, ale również do pogłębienia międzynarodowej współpracy Elbląga.
W tegorocznym Święcie Chleba wzięło udział 9 delegacji zagranicznych, w tym 7 z miast partnerskich (Compiegne - Francja, Leer - Niemcy, Tarnopol -Ukraina, Ronneby – Szwecja, Nowogródek – Białoruś, Narwa -Estonia, Kaliningrad - Rosja) oraz 2 z miast (Stavanger – Norwegia i Hincesti – Mołdawia), z którymi Elbląg zaczyna współpracować. Wraz z delegacjami gościli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym między innymi Aleksandr Averyanov Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś, czy Edgar Ghazaryan – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Armenii.
Spotkanie w Elblągu było okazją do rozmów na temat dotychczasowej oraz przyszłej współpracy.
Bardzo cieszę się, że mogę powitać Państwa w naszym mieście, że możemy w Elblągu gościć naszych europejskich przyjaciół. Elbląg ma 16 miast partnerskich. Najdłużej, bo od ćwierć wieku współpracuje ze szwedzkim Ronneby i z łotewską Liepają. Dziś spotkaliśmy się, aby omówić, co jeszcze możemy wspólnie dla naszych mieszkańców zrobić, jakie doświadczenia wymienić – mówił Prezydent Witold Wróblewski.
Prezydent przypomniał również kilka najważniejszych inicjatyw, które zostały zrealizowane w naszym mieście właśnie dzięki dotychczasowej współpracy z miastami partnerskimi. To między innymi Elbląski Park Technologiczny, którego działanie wzorowane było na współpracy samorządu, biznesu i nauki w szwedzkim Ronneby, czy na Tajwanie. Z doświadczeń lekarzy we francuskim Compiegne korzystaliśmy modernizując oddział położniczy w szpitalu miejskim. Bardzo owocna jest również współpraca oświatowa, kulturalna, czy sportowa z naszymi partnerami.
Niezwykle ważne jest to, że dzięki partnerstwu możemy nie tylko integrować się i poznawać swoją kulturę, ale także pozyskiwać fundusze unijne w ramach programów transgranicznych, na przykład dzięki programowi Polska – Rosja – Litwa i współpracy z Kaliningradem pozyskaliśmy środki finansowe na modernizację i nowoczesną ekspozycję zbiorów Muzeum Archeologiczno – Historycznego – zaznaczył Prezydent.
Współpraca miast partnerskich jest bardzo ważna. Niezależnie od koniunktury politycznej pozwala rozwijać kontakty osobowe, kulturalne i gospodarcze. Mam nadzieję, uda nam się w Elblągu zorganizować konferencję gospodarczą z udziałem białoruskich eksporterów i polskich inwestorów” – podkreślał Aleksandr Averyanov Ambasador Białorusi w RP.
Wolę dalszej współpracy i przygotowywania wspólnych projektów między innymi w zakresie promocji turystycznej, kultury, wymiany młodzieży, czy rozwoju przedsiębiorczości zadeklarowały również wszystkie pozostałe delegacje.
Podczas spotkania Prezydent Witold Wróblewski podpisał także umowę o partnerstwie z Merem Narwy Tarmo Tammiste. 10 lat temu – dokładnie 8 września 2006 roku podpisane zostało porozumienie o współpracy Elbląga i estońskiej Narwy. Nadrzędnym jego celem było zacieśnienie współpracy między miastami na wielu płaszczyznach. Podpisana umowa jest z jednej strony ukoronowaniem dotychczasowej współpracy oraz zobowiązaniem do zwiększenia efektywności działań.
Uczestnicy spotkania byli również świadkami przekazania Prezydentowi Elbląga przez członków Towarzystwa Polsko – Norweskiego w Stavanger polskiej flagi narodowej , która wisiała przed polskim konsulatem w Stavanger od 1932 roku.
Robocze spotkanie delegacji umiliły występy artystyczne zespołów, które przybyły do Elbląga z partnerskiego Tarnopola i Nowogródka oraz Kaliningradu. Podczas występów Prezydentowi przekazane zostały bochny chleba podarowane przez mieszkańców Ukrainy i Białorusi, które rozdzielone zostały wśród elblążan.
W Kamieniczkach Elbląskich oprócz spotkania z Prezydentem Elbląga odbyły się także spotkania branżowe dotyczące konkretnych tematów, w tym współpracy edukacyjnej, kulturalnej, współpracy bibliotek w ramach konserwacji zbioru starodruków, promocji i współpracy instytucji o charakterze turystycznym.
2-4.09, Ambasador #Białoruś’i w #Polska Aleksandr Averyanov z wizytą w #Elbląg’u pic.twitter.com/XzXi5holEM
— BelarusEmbPoland (@BelarusEmbPol) 5 września 2016