09:28 / 21.08.2013

Amfiteatr na Dolince. Miasto nie ma pomysłu na jego funkcjonowanie

Amfiteatr na Dolince. Miasto nie ma pomysłu na jego funkcjonowanie

fot. elblag.net

Wszystko wskazuje na to, że znany elblążanom amfiteatr w Parku Dolinka powoli będzie niszczał i odchodził w zapomnienie. Miasto nie ma ani pieniędzy ani też pomysłu na jego wykorzystanie. W Elblągu bowiem są już inne miejsca wykorzystywane na organizację dużych imprez.

Elbląski amfiteatr został wybudowany w latach 70. Położony jest w Parku Dolinka, w otoczeniu pięknych, zielonych terenów oraz odbudowanego koryta rzeki Kumiela. W przeciągu kilkudziesięciu lat organizowane były w nim koncerty, festyny. Wystąpiły na nim największe gwiazdy muzyki popularnej, w różnych stylach muzycznych, począwszy od popu a kończąc nawet na death metalu.

Niestety, obiekt, jak każdy tego typu potrzebuje szczególnej opieki. Takowej opieki miasto Elbląg nie zapewniło, przez co ławki rozpadły się, beton zaczął się kruszyć a obiekt jako całość nie może obsłużyć imprez masowych z względów bezpieczeństwa. Jeszcze w 2010 r., za czasów prezydentury Henryka Słoniny, magistrat próbował amfiteatr ratować.

- W tej chwili jesteśmy na etapie tworzenia dokumentacji i projektu rewitalizacji amfiteatru. Piszemy także wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013. Program ma być ogłoszony na wiosnę. Jesienią dowiemy się, czy otrzymamy środki z Unii. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to prace mogłyby się rozpocząć i zakończyć w przyszłym roku – tak w roku 2010 wypowiadała się Bożena Sielewicz, w tamtym czasie naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Obiecywano 2000 miejsc, zadaszone trybuny. Najbardziej zaskakuje termin realizacji datowany na luty 2010. W takim razie to miejsce już od dawna być gotowe. Co więcej: według naszych informacji były także środki na ten cel. Więc gdzie podziały się pieniądze?

Pod konie czerwca br. Urząd Miejski odpowiadał na nasze pytania w tej sprawie:

- Za Amfiteatr, porządki na nim odpowiedzialna jest Zieleń Miejska. Jeśli chodzi o rewitalizację – nie jest zaplanowana w tym roku w budżecie. W 2010 r. przygotowano program funkcjonalno-użytkowy oraz złożono wniosek aplikacyjny w ramach Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2014-2020. Ponieważ konkurs nie przewidywał rozbudowy obiektu, gdyby zapadła decyzja o kontynuacji projektu dofinansowanie spadłoby do około 50 %. Był to jedyny powód rezygnacji z realizacji projektu. Decyzja o realizacji przedsięwzięcia zależeć będzie od nowych władz miasta – mówiła ówczesna rzecznik prasowa prezydenta Anna Kleina.

Wysłaliśmy zapytanie do Zarządu Zieleni Miejskiej.

Oto odpowiedź: Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu informuje, iż nie posiada środków w planie budżetowym 2013 na remont tego obiektu. Amfiteatr jest własnością Gminy Miasto Elbląg a ZZM jest jedynie administratorem tego terenu. W chwili obecnej wykonywane są bieżące prace porządkowe ( czyszczenie nawierzchni utwardzonej z darniny, sprzątanie).

Przyszła nowa władza, ale w sprawie amfiteatru niewiele się zmieniło. Urząd Miejski deklaruje, że o obiekt stara się dbać – w miarę posiadanych środków finansowych. Jednak jak przyznaje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta – na razie miasto nie ma sprecyzowanego pomysłu na zagospodarowanie amfiteatru.

- Zarząd Zieleni Miejskiej administruje obiektem. Natomiast Miasto posiada program funkcjonalno-użytkowy, który jest formą skróconego projektu. Program określa, jak mogą wyglądać prace przy amfiteatrze i jego otoczeniu. We wrześniu ruszają dalsze prace nad Strategią rozwoju Elbląga 2020+, w ramach których temat Parku Dolinka i amfiteatru może zostać poruszony. Modernizacja czy przebudowa tego miejsca mogłaby zostać jednym z projektów, na które miasto uzyskać może dofinansowanie unijne, z nowej już perspektywy 2014-2020 – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 11