› bieżące
08:30 / 29.06.2013

Amfiteatr w parku Dolinka rozpada się. Kiedy doczekamy się remontu tego obiektu? [FOTO]

Amfiteatr w parku Dolinka rozpada się. Kiedy doczekamy się remontu tego obiektu? [FOTO]

fot. Bartłomiej Ryś/elblag.net

Jakie wyniki możemy zobaczyć w wyszukiwarce Google po wpisaniu „amfiteatr Elbląg”? W zdjęciach mamy widok na to miejsce tętniące życiem. Na liście stron informacje na temat rewitalizacji tego miejsca. Data tych informacji opiewa na marzec… 2010. A nasz amfiteatr coraz bardziej popada w ruinę.

Elbląski amfiteatr został wybudowany w latach 70. Położony jest w Parku Dolinka, w otoczeniu pięknych, zielonych terenów oraz odbudowanego koryta rzeki Kumiela. W przeciągu kilkudziesięciu lat organizowane były w nim koncerty, festyny. Wystąpiły na nim największe gwiazdy muzyki popularnej, w różnych stylach muzycznych, począwszy od popu a kończąc na death metalu.

Niestety, obiekt, jak każdy tego typu potrzebuje szczególnej opieki. Takowej opieki miasto Elbląg nie zapewniło, przez co ławki rozpadły się, beton zaczął się kruszyć a obiekt jako całość nie może obsłużyć imprez masowych z względów bezpieczeństwa.

- W tej chwili jesteśmy na etapie tworzenia dokumentacji i projektu rewitalizacji amfiteatru. Piszemy także wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013. Program ma być ogłoszony na wiosnę. Jesienią dowiemy się, czy otrzymamy środki z Unii. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to prace mogłyby się rozpocząć i zakończyć w przyszłym roku – tak w roku 2010 wypowiadała się Bożena Sielewicz, w tamtym czasie naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Obiecywano 2000 miejsc, zadaszone trybuny.

Na stronie internetowej http://www.europrojekt.elblag.pl/projekty/budynki-uzytecznosci-publicznej/29-gmina-miasto-elblag-amfiteatr-miejski-park-dolinka.html można znaleźć projekt rewitalizacji amfiteatru.

Najbardziej zaskakuje termin realizacji datowany na luty 2010. W takim razie to miejsce już od dawna jest gotowe. Co więcej: według informacji znalezionych w internecie pieniądze już były. Więc gdzie podziały się pieniążki? Niestety, co widać na zdjęciach poniżej, rewitalizacja nie miała miejsca. Więc pytanie jest proste: czy i kiedy będzie w takim razie gotowe?

O odpowiedź poprosiliśmy Urząd Miasta.

Za Amfiteatr, porządki na nim odpowiedzialna jest Zieleń Miejska. Jeśli chodzi o rewitalizację – nie jest zaplanowana w tym roku w budżecie. W 2010 r. przygotowano program funkcjonalno-użytkowy oraz złożono wniosek aplikacyjny w ramach Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2014-2020. Ponieważ konkurs nie przewidywał rozbudowy obiektu, gdyby zapadła decyzja o kontynuacji projektu dofinansowanie spadłoby do około 50 %. Był to jedyny powód rezygnacji z realizacji projektu.

Decyzja o realizacji przedsięwzięcia zależeć będzie od nowych władz miasta. 

Anna Kleina 
Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Rzecznik prasowy Prezydenta

Wysłaliśmy zapytanie do Zarządu Zieleni Miejskiej. Oto odpowiedź:

Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu  w odpowiedzi na Pana zapytanie  dotyczące Amfiteatru, informuje, iż nie posiada środków w planie  budżetowym 2013 na remont tego obiektu. Amfiteatr jest własnością Gminy Miasto Elbląg a ZZM jest jedynie administratorem tego terenu. W chwili  obecnej wykonywane są bieżące prace porządkowe ( czyszczenie nawierzchni  utwardzonej z darniny, sprzątanie). W sprawie planów dotyczących remontu Amfiteatru należy zgłosić się do  Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu

Więc - co dalej? Czy wreszcie doczekamy się powrotu świetności tego obiektu, imprez na nim tak, jak było to kiedyś? Niestety, pozostaje nam mieć wyłącznie nadzieję. 

Do tematu będziemy powracać.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 11