› bieżące
10:52 / 15.03.2012

Analitycy: Polacy szukają dwupokojowych mieszkań

Analitycy: Polacy szukają dwupokojowych mieszkań

Najbardziej poszukiwane na rynku nieruchomości są mieszkania dwupokojowe, ale w niektórych regionach, m.in. na Mazurach i Śląsku większym powodzeniem cieszą się mieszkania trzypokojowe. Zdaniem analityków w dużej mierze wynika to z relacji cenowych.

Mieszkania trzypokojowe są też często kupowane w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim i podlaskim. W pozostałych regionach nabywcy kupują najczęściej lokale dwupokojowe - wynika z danych serwisu Morizon.pl, który analizuje oferty z rynku pierwotnego i wtórnego we wszystkich województwach.

W regionie warmińsko-mazurskim aż 40 proc. nabywców jest zainteresowanych mieszkaniami trzypokojowymi o średniej powierzchni 63 m kw. i cenie za m kw. mniej więcej 3,3 tys. złotych. Mieszkania dwupokojowe cieszą się tutaj zainteresowaniem blisko 38 proc. nabywców. Najczęściej poszukują oni nieruchomości o powierzchni nieco mniejszej i cenie 3 tys. zł za m kw.

W regionie lubelskim 39 proc. poszukujących lokum interesuje się mieszkaniami trzypokojowymi, zazwyczaj o powierzchni około 63 m kw., których cena wynosi średnio 4,9 tys. zł za m kw. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się tam lokale dwupokojowe - poszukuje ich niewiele mniej, bo 36 proc. nabywców. Średni metraż takiego lokum wynosi 48 m kw., w cenie średnio 4,9 tys. zł za m kw.

W pozostałych województwach, w których największym powodzeniem cieszą mieszkania trzypokojowe, średnie ceny jednego metra kwadratowego sięgają od 4,3 tys. zł (woj. podlaskie), przez 3,8 tys. zł (woj. kujawsko-pomorskie) do 3,4 tys. zł (woj. śląskie).

Zdaniem prezesa morizon.pl Bolesława Drapelli, popularność większych mieszkań w takich województwach, jak kujawsko-pomorskie, czy warmińsko-mazurskie może wynikać z tego, że cenowo mieszkania trzypokojowe są tam jedynie nieznacznie droższe niż dwupokojowe.

"Mieszkanie trzypokojowe zarówno w stolicach województw jak i mniejszych miastach tych regionów możemy nabyć już od około 170 tys. zł. Co prawda taki lokal najczęściej jest do remontu, jednak z naszych obserwacji wynika, że wielu klientów decyduje się kupić taką nieruchomość, a następnie samodzielnie, ponosząc niewielkie koszty, robi remont" - powiedział PAP Drapella.

Dodał, że w województwie śląskim popularność mieszkań trzypokojowych może być uwarunkowana faktem, że w tamtejszej aglomeracji odsetek emerytów jest niemal największy w całym kraju. Młodych ludzi, których zarobki są stosunkowo wysokie w stosunku do cen lokali, stać więc na zakup trzypokojowego mieszkania, w którym zamieszkają razem z kimś starszym z rodziny. W aglomeracji śląskiej zauważalna jest duża podaż mieszkań dwupokojowych, co może świadczyć o tym, że kupujący często sprzedają dwupokojowe mieszkanie a kupują trzypokojowe.

"W województwie lubelskim zdecydowanie najwięcej osób decyduje się na zakup mieszkania trzypokojowego w samym Lublinie. Ze względu na atrakcyjne ceny za m kw. mieszkania, wiele osób decyduje się za zakup takiego lokalu, jako inwestycji pod wynajem" - podkreślił Drapella.

Według Marcina Jańczuka z agencji nieruchomości Metrohouse decydujące o zakupie większych mieszkań są z pewnością niewielkie różnice cenowe pomiędzy lokalami dwu i trzypokojowymi.

"Przy stosunkowo niskich cenach mieszkań w takich województwach, jak śląskie, czy warmińsko-mazurskie, na trzypokojowe mieszkanie trzeba wydać niedużo więcej, niż na dwupokojowe, a komfort życia jest jednak większy" - powiedział PAP.

Dodał, że w starszym budownictwie można spotkać trzypokojowe mieszkania o powierzchni niewiele ponad 50 m kw., co dodatkowo wpływa na fakt, że jednostkowy wydatek na taki lokal nie jest zbyt duży.
PAP

Źródło: forsal.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%